W świecie urody, mody i showbiznesu...

Pier(w)si przed rakiem – profilaktyczne badania USG piersi

0 2
Centrum Medyczne VenaMed w Warszawie zachęca do profilaktycznego badania USG piersi. Regularne badanie piersi to szansa na wykrycie torbieli, guzków i zmian nowotworowych w bardzo wczesnym stadium, co umożliwia dobranie odpowiedniej terapii i jest szansą na wyleczenie nowotworu. Badanie zaawansowanym sprzętem do USG dostępnym w VenaMed pozwala na dokładną ocenę stanu piersi i jest ważnym krokiem w profilaktyce nowotworu.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, stanowi aż 23% wszystkich zachorowań. W Polsce co roku raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet. W praktyce oznacza to, że każdego dnia ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie i aż 15 kobiet umiera z powodu nowotworu piersi. Chociaż liczba zachorowań w całej Europie rośnie, a śmiertelność maleje, w Polsce statystyki nie wyglądają optymistycznie, ponieważ przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, zwiększa się także śmiertelność.

W 2019 r. Narodowy Instytut Zdrowia – PZH w Warszawie opublikował raport, z którego wynika, że w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu nowotworu piersi zwiększył się w naszym kraju o 7,2%. Prognozy na kolejne lata także nie napawają optymizmem – szacuje się, że śmiertelność będzie nadal rosła. Przyczyn tego negatywnego trendu może być wiele, jednak za najistotniejszy uznaje się brak świadomości profilaktyki. Zawsze przestrzegam moje Pacjentki, że warto pamiętać o regularnych badaniach, ponieważ są one pierwszym, niezwykle istotnym krokiem do walki z nowotworem. Uświadamianie stało się swojego rodzaju misją – mówi Agnieszka Wolska, chirurg, flebolog, właścicielka Centrum Medycznego VenaMed.

Możliwość wykrycia nowotworu w fazie bezobjawowej jest szansą na dobranie odpowiedniej i skutecznej terapii. Rokowanie pacjenta jest uwarunkowane zaawansowaniem choroby w momencie rozpoczęcia leczenia. Dlatego czas odgrywa tu tak dużą rolę i jest czynnikiem niebywale istotnym. Charakterystycznym dla nowotworu piersi jest długi okres rozwoju subklinicznego, czyli bezobjawowego. Dzięki zaawansowanemu sprzętowi do USG zmiany nowotworowe mogą zostać wykryte w bardzo wczesnym stadium, a to z kolei przyczynia się do skuteczności późniejszego leczenia.

Specjalistyczne USG piersi wykonywane regularnie, tj. raz do roku, powinno na stałe zagościć w świadomości Polek. Badanie to pomaga stwierdzić ekspertowi przeprowadzającemu zabieg czy wykryta zmiana ma charakter łagodny, czy budzi podejrzenia zmiany złośliwej. Regularne badania po 20 roku życia mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu piersi i sprawić, że statystyki umieralności na tę chorobę będą mniej przerażające – uzupełnia doktor Agnieszka Wolska.

Ultrasonografia jest badaniem nieinwazyjnym, nieszkodliwym i bezbolesnym. Pozwala wykryć większość guzów w piersiach – od torbieli i włókniaków po guzy złośliwe. USG może też uwidocznić złośliwy naciek skóry oraz powiększone I patologiczne węzły chłonne w dołach pachowych. To badanie, które trwa kilkanaście minut, a może uratować życie. Istotne jest także, że USG piersi można wykonać w bardzo przystępnej cenie. Pamiętajmy, że profilaktyka to pierwszy krok w walce z rakiem. W końcu nie ma nic cenniejszego niż zdrowie.

Leave A Reply

Your email address will not be published.