W świecie urody, mody i showbiznesu...

Katar alergiczny – jak sobie z nim poradzić?

0 29

Poczuj lato. Niech nie przeszkodzi ci katar alergiczny!
Na alergie różnego rodzaju w zależności od postaci choroby cierpi do 30% populacji. Jedną z odmian alergii są alergie wziewne, które przypominają o sobie szczególnie wiosną i latem.
Alergię wziewną powodują substancje białkowe znajdujące się w powietrzu, na które organizm jest uczulony. Dostają się one do organizmu poprzez drogi oddechowe wraz z wdychanym powietrzem. Reakcją na substancje białkowe (alergeny) jest katar alergiczny, tzw. sienny lub napady astmy, które nasilają się w okresie pylenia chwastów, drzew i traw.
Oprócz ataków astmy czy kataru, kontakt z alergenem wziewnym powoduje odczyn alergiczny błon śluzowych oraz zapalenie spojówek. Oczy ulegają zaczerwienieniu, odczuwa się nieprzyjemne podrażnienie. Nos ulega zatkaniu z powodu silnego kataru. Odruchowe oddychanie przez usta niestety często wzmaga reakcję alergiczną powodując kaszel.
Alergie wziewne nie zależą od wieku. Bywa, że po  osiągnięciu dorosłości mogą się cofnąć lub zmniejszyć albo przeciwnie – może dojść do zaostrzenia objawów i powstania astmy.

kalendarz pylenia

5 kroków unikania alergenów:
– zamykanie okien,
– noszenie maseczki,
– mycie zwierząt domowych,
– unikanie spania przy otwartym oknie,
– płukanie wodą twarzy przed wyjściem z domu i po powrocie.

Czym różni się katar alergiczny od kataru towarzyszącemu przeziębieniu?
Powstawaniu alergii, a co za tym idzie kataru siennego, sprzyja zwiększona przepuszczalność błon śluzowych dróg oddechowych dla alergenu.
Wydzielina z nosa w przypadku kataru alergicznego jest zawsze wodnista i przejrzysta. Często utrzymuje się tygodniami,  miesiącami, trwa nawet cały rok. Może towarzyszyć jej swędzenie nosa oraz częste kichanie. Oczy bywają często zaczerwienione i łzawią. Czasem występują bóle głowy.  Ulgę przynoszą leki przeciwhistaminowe.
Jeśli wydzielina jest z początku wodnista i przejrzysta, a z czasem gęstnieje  i mętnieje, nabiera żółtawego lub zielonkawego koloru – jest to katar infekcyjny związany z przeziębieniem. Trwa zwykle tydzień-dwa, a potem ustępuje. W przypadku przeziębienia, leki przeciwhistaminowe nie będą pomocne.
Czy nieleczony katar alergiczny może wywołać powikłania?
Katar sienny powinien być skonsultowany z lekarzem alergologiem, ponieważ zlekceważony może przerodzić się w astmę. Należy przeprowadzić szereg testów alergicznych, które mają na celu ustalenie substancji alergizujących. Doraźnie katar sienny można leczyć preparatami antyhistaminowymi.
Leczenie kataru alergicznego
Leczenie kataru siennego najlepiej rozpocząć na kilka tygodni przed spodziewanym wystąpieniem objawów poprzez podanie do nosa albo do oczu kromoglikanianu sodowego, rzadziej sterydów. Gdy wystąpią już dolegliwości, stosuje się leki obkurczające błonę śluzową nosa oraz leki przeciwhistaminowe. Dość skutecznym sposobem leczenia kataru siennego (potocznie zwanego pyłkowicą), bywa odczulanie. Poprzedza je wykonanie testów skórnych, które ułatwiają identyfikację alergenów. Odczulanie polega na przyzwyczajaniu organizmu do alergenu wywołującego chorobę – w odpowiednich dawkach wstrzykuje się go pod skórę. Odczulanie najlepiej rozpocząć na kilka miesięcy przed wystąpieniem kataru siennego. Przynosi dobre rezultaty u większości pacjentów.

lek. med. Ewelina Lewandowicz
Doradca Medyczny firmy Polfarmex S.A.

http://www.nakatarikaszel.pl
Powyższy artykuł ma charakter ogólnoinformacyjny,  nie stanowi porady lekarskiej.
Postawienie diagnozy i dobór sposobu leczenia zawsze wymaga bezwzględnej konsultacji lekarskiej.

Leave A Reply

Your email address will not be published.