W świecie urody, mody i showbiznesu...

Polskie drogi w liczbach – co mówią policyjne statystyki?

0 3

Co czuje kierowca, gdy widzi na swojej drodze radiowóz policyjny? Przyspieszone bicie serca, niepokój, może nawet strach? Często w takich sytuacjach noga z gazu automatycznie przeskakuje na hamulec – a to stwarza niebezpieczną sytuację, która może zakończyć się kolizją… No właśnie, czy zastanawialiście się kiedyś, jak często na polskich drogach dochodzi do wypadków? Oto kilka najciekawszych danych z 2022 roku.

Wtedy najłatwiej o wypadek

Czy istnieje w ciągu roku czas, w którym najłatwiej o wypadek? Okazuje się, że tak. W 2022 r. najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu (11% ogółu), w sierpniu (10,3%) oraz w lipcu (10,1%) – a więc w miesiącach letnich! Nawet najwięcej wypadków śmiertelnych miało miejsce w sierpniu (10,7%). Z kolei patrząc na poszczególne dni tygodnia, najwięcej wypadków odnotowano w piątki, bo aż 17% (sławetny piątek, piąteczek, piątunio?). W tym dniu zanotowano też najwięcej osób zabitych (15,9%) i rannych (16,8%).

Co ciekawe, w 2022 roku, podobnie jak w latach wcześniejszych, najwięcej wypadków zdarzyło się przy… dobrych warunkach atmosferycznych!

W tych miejscach najłatwiej o kolizję

W 2022 roku większość wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym (70,6%). Mimo to w wyniku wypadków mających miejsce poza obszarem zabudowanym (29,4%) zginęło znacznie więcej osób. Tutaj w co piątym wypadku zginął człowiek, podczas gdy w obszarze zabudowanym tylko w co dwudziestym!

Głównymi przyczynami wypadków na drogach były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (2214 wypadków), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (1490 wypadków), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (1406 wypadków), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1152 wypadki) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (617 wypadków).

Różne rodzaje wypadków

Wiemy już kiedy i gdzie. Pozostaje jeszcze pytanie: co? – co się działo na polskich drogach w 2022 roku? Jak widać w statystykach, na pierwsze miejsce wysuwają się zdarzenia, które można opisać jako zderzenie się pojazdów w ruchu. Takich wypadków było 11 502 (53,9%). Śmierć w nich poniosło 868 osób (45,8%), a rannych zostało 14 358 osób (58%).

Następnym, najczęściej występującym rodzajem wypadku, było najechanie na pieszego. Takich zdarzeń było 4 609 (21,6%), w ich wyniku zginęły 453 osoby (23,9%), a 4 447 zostało rannych (18,0%).

Głównymi przyczynami tych wypadków było: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4526 wypadków), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (4468 wypadki) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (2251 wypadków).

Przeanalizujmy jeszcze płeć kierowców. Okazuje się, że sprawcami wypadków najczęściej byli… mężczyźni, bo aż 72,8%! Kobiety natomiast spowodowały 23,3% wszystkich wypadków. Odpowiedź na pytanie, kto jeździ bezpieczniej, nasuwa się więc sama…

Szczególną uwagę należy zwrócić na grupę młodych kierowców, czyli osób w wieku 18-24 lat. Jest to grupa, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami przy jednoczesnej dużej skłonności do brawury i ryzyka.

W tej grupie wystąpił najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji! W 2022 r. byli oni sprawcami aż 3 059 wypadków (15,8% wypadków powstałych z winy kierujących). Zginęło w nich 281 osób, a 3 910 zostało rannych. Przeważającą przyczyną 34,9% wypadków spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. O ich ciężkości świadczy 52,7% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych…

Sposób na zmniejszenie ilości wypadków

Choć z przytoczonych statystyk wynika, że na polskich drogach nie dzieje się za dobrze, pamiętajmy, że każdy kierowca może realnie wpływać na wzrost bezpieczeństwa. Zachowujmy więc podczas jazdy szczególną czujność i nie róbmy rzeczy, które mogą nas rozpraszać, np. obsługiwanie telefonu czy radia. Dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i tego, co akurat dzieje się na drodze. Dbajmy też o dobry stan techniczny naszych aut.

W dostosowaniu się do ograniczeń prędkości na drodze pomocne okazać się mogą kamery samochodowe, które posiadają funkcję ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości. Urządzenia takie pokazują dystans oraz czas w sekundach do zbliżającego się fotoradaru. Wskazują również ograniczenie prędkości oraz dostarczają informacji o średniej prędkości na mierzonym odcinku. Przykładem takie kamery jest Mio MiVue 886, która nagrywa obraz w rozdzielczości 4K. Wideorejestrator ten posiada także sensor 1/1.8, rzeczywisty kąt widzenia wynoszący aż 160O, 3 tryby parkingowe oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra i HDR, dla doskonałych nagrań nocnych. Cena tej kamery to 1099 zł.

Mio MiVue C580

A jeśli poszukujecie kamery wyposażonej w funkcję ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości w nieco niższej cenie, warto sięgnąć po Mio MiVue C580. Ta kamera jest też wyposażona w funkcję HDR oraz sensor optyczny Sony STARVIS CMOS. MiVue C580 posiada też tryb parkingowy podtrzymywany w stanie gotowości przez wewnętrzną baterię. Za tę kamerę zapłacimy 549 zł.

Źródło danych: statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Leave A Reply

Your email address will not be published.