W świecie urody, mody i showbiznesu...

Farbujesz włosy? Poznaj 3 kluczowe zasady pielęgnacji farbowanych włosów

0 0
Farbowanie włosów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów upiększających, ale także chemiczna ingerencja w ich strukturę. Koloryzacja włosów daje efekt odświeżenia, kryje również siwe włosy. Niestety im częściej farbujemy włosy, tym bardziej realne jest pogorszenie ich kondycji. Dlatego o farbowane włosy trzeba szczególnie zadbać i poznać 3 podstawowe zasady ich pielęgnacji.

Koloryzacja włosów pozwala uzyskać piękny kolor, ale z czasem może pozostawić niepożądane ślady. Włosy mogą w efekcie częstej koloryzacji stać się osłabione, suche, a nawet matowe. Farbowanie pozostawia na nich ślad w postaci mikro uszkodzeń. Gdy zauważymy, że włosy stają się bardziej podatne na łamanie, a końce mogą szybciej rozdwajać się, niezbędna jest wdrożenie prawidłowej pielęgnacji dedykowanej osłabionym włosom. Jakie są kluczowe zasady zadbania o farbowane włosy, podpowiada trycholog.

Po pierwsze – domykaj łuski włosów

Mocno rozchylone łuski włosów, do których przyczyniło się farbowanie, należy domykać. Można do tego wykorzystać domowe płukanki, na przykład z dziewanny i cytryny lub na bazie produktów pielęgnacyjnych, które zawierają w składzie ocet jabłkowy. Alternatywą jest profesjonalna regeneracja włosów w gabinecie trychologicznym. Specjalista może zaproponować zabiegi, np. z użyciem sproszkowanej czarnej perły lub naturalnego, zielonego kawioru, który nawilży i domknie łuskę.

Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii

Włosy pokrywa warstwa łusek, które stanowią ochronę przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. W normalnych warunkach łuski są zamknięte, przylegają do siebie dzięki spoiwu i ceramidom. W procesie farbowania, przez działanie odpowiednich substancji chemicznych łuski są rozchylane, aby do środka mogły wniknąć barwniki, wypierając naturalny pigment. W efekcie uszkodzeniu ulega naturalna osłonka włosa. Im częściej ingerujemy w strukturę włosa, tym bardziej odbije się to na ich kondycji. – wyjaśnia trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Po drugie – nawilżaj włosy

Włosy po farbowaniu mogą być szorstkie. Wraz z wypłukiwaniem koloru mogą także stawać się matowe oraz przesuszone, szczególnie gdy nadużywamy także stylizacji. Warto więc włączyć do pielęgnacji produkty, które zawierają humektanty i emolienty. Są to substancje, które będą przywracały nawodnienie i elastyczność włosom. Źródłem humektantów i emolientów jest miód, kwas hialuronowy i lecytyna. Kwas hialuronowy i lecytynę można znaleźć w szamponie. Warto też pomyśleć o substancjach odżywczych i regenerujących łodygi włosa, jak na przykład ekstrakt z zielonego kawioru, aby odbudowywać ubytki wynikające z uszkodzeń mechanicznych, jak również fizycznych, jak gorące powietrze suszarki.

Po trzecie – dostarczaj włosom keratyny

Zarówno żywa jak i martwa część włosa zbudowana jest z białka zwanego keratyną, która składa się z różnego rodzaju aminokwasów w różnym fragmencie włosa. Farby do włosów mogą ją uszkodzić, a w efekcie fryzura staje się trudna do ułożenia, dlatego warto stosować szampony i odżywki z keratyną.

Keratyna to białko, które jest głównym budulcem włosów. Oprócz niej włos powinien również zawierać ok. 10% wody. Reszta to minerały, lipidy oraz melanina odpowiedzialna za kolor włosów. Ciekawym odkryciem w pielęgnacji włosów jest puder perłowy, który uzyskuje się z autentycznych czarnych pereł japońskich. Zawiera m.in. proteinę perłową zwaną conchiolin, która według wzoru strukturalnego odpowiada dokładnie ludzkiej keratynie i pozwala dokładnie regenerować łodygę włosa. Dodatkowo proces regeneracji jest długotrwały, ponieważ proteina perłowa zawiera 20 niezbędnych aminokwasów, które są potrzebne do wytworzenia ciała włosa. – tłumaczy Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Przy pielęgnacji i regeneracji włosów farbowanych należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na domykanie rozchylonych łusek, nawilżanie włosów oraz dostarczanie im keratyny. Istotne jest także uzupełnianie ubytków w strukturze włosa oraz zatrzymanie wilgoci. Niestety farbowanie i stylizacja nie zostają obojętne dla kondycji naszych włosów, dlatego warto wiedzieć jak skutecznie zadbać o ich pielęgnację i odbudowę.

Leave A Reply

Your email address will not be published.