Stres a siwizna

0

Za nami ciężki rok, związany z lękiem o zdrowie najbliższych i swoje, z niepewną sytuacją finansową oraz strachem przed utratą pracy. Czynniki te generowały przez ostatnie miesiące u wielu z nas wysoki poziom stresu, wpływając negatywnie na kondycję psychiczną i fizyczną organizmu, także na stan włosów. Jak potwierdzili w 2020 roku naukowcy z Uniwersytetu w Harwardzie stres powoduje, że włosy siwieją. Dlaczego tak się dzieje?

W większości przypadków siwienie wynika zazwyczaj ze starzenia się organizmu i genów, jednak zgodnie z odkryciem naukowców z minionego roku okazuje się, że dużą rolę odgrywa w tym procesie także stres. Ostry stres upośledza funkcjonowanie komórek macierzystych odpowiedzialnych za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. To powoduje, że zapas pigmentu wyczerpuje się na zawsze, w efekcie włosy stają się siwe.

Od lat pojawiały się opowieści łączące niezwykle stresujące doświadczenia z nagłym osiwieniem. Zastanawiano się czy jest możliwe, aby osiwieć ze stresu, tym bardziej że siwienie na podłożu stresowym jest obserwowane w wielu przypadkach. Jednak do tej pory były to tylko hipotezy środowiskowe wynikające z obserwacji, ale bez potwierdzeń klinicznych. ? komentuje Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Na początku zeszłego roku naukowcy z Uniwersytetu w Harwardzie potwierdzili tezę, że stres może powodować siwienie włosów, prezentując szczegóły w publikacji pt. ?Hiperaktywacja nerwów współczulnych powoduje wyczerpanie komórek macierzystych melanocytów?. Naukowcy zaczęli badania od zrozumienia anatomii mieszka włosowego, interakcji między komórkami i dynamiki molekularnej.

Naukowcy nie zatrzymali się na udowodnieniu tezy, że stres może prowokować siwienie włosów. Kontynuowali doświadczenia i zaczęli badać sekwencje RNA w komórkach macierzystych przed stresem i po stresie. Jeden gen był zmieniony po indukcji stresem. Gen ten kodował białko CDK (cyklino-zależna kinaza), które jest odpowiedzialne za regulację cyklu komórek macierzystych. Dalsze badania pokazały, że zastosowane inhibitory CDK są skuteczną terapią przeciw siwieniu.

Nie mamy jeszcze informacji czy badania nad CDK, a właściwie jej inhibitorem będą miały odzwierciedlenie w trychologii estetycznej. Jednak odkrycie naukowców potwierdzające proces siwienia pod wpływem stresu oraz postęp współczesnej medycyny, wspieranej przez nowoczesne technologie, pozwalają mieć nadzieję, że będziemy w stanie w przyszłości wdrażać terapie przeciw siwieniu włosów. ? komentuje Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Leave A Reply

Your email address will not be published.