W świecie urody, mody i showbiznesu...

Różnicowanie promieniowania UVA i UVB.

0 120

 Adnotacja I  promieniowanie UVA a zmarszczki

  Promieniowanie UVA to fala długości 320- 400nm przenikająca przez szkło okienne i chmury. Jej cechą charakterystyczną jest penetracja przez naskórek do skóry właściwej.  Z czym się to wiąże? W tej warstwie zakotwiczone są włókna kolagenowe i elastynowe. Wspomniany kolagen (typu I i III), jest podstawową substancją strukturalną  i podporową skóry. Wspólnie z elastyną odpowiadają za elastyczność, napięcie i gładkość skóry. Promieniowanie UVA degraduje kolagen i elastynę poprzez uwalnianie cytokin (mediatorów zapalenia). Aktywują one enzymy proteolityczne z grupy metaloproteinaz (m.in. kolagenazę), która niszczy strukturę włókien kolagenowych oraz elastynę. Mimo tak głębokiego działania, UVA nie wywołuje rumienia, co może umniejszać jego wadze i powodować, że bagatelizujemy jego wpływ. Nie daj się zwieźć! W realiach UVA jest wysoce kancerogenne i co zaskakujące: jego natężenie w ciągu roku i dnia jest równe. Dodatkowo przyczynia się do powstania długotrwałych, intensywnych przebarwień. Usunięcie zmian jest procesem długotrwałym i warto udać się do specjalisty, który dobierze zabieg oraz ustali jego częstotliwość. Szczególnie polecane są peelingi chemiczne, których moc można dostosować do wrażliwości skóry i intensywności przebarwień. Co jeszcze grozi nam za przyczyną UVA? Dowiesz się w adnotacji do pytań 2 i 5.

sun

Adnotacja II promieniowanie UVB = słoneczna opalenizna?

Pora pokrótce wyjaśnić popularniejszy typ promieniowania- UVB. Choć  fala jest krótsza, równa 280-320nm, to właśnie jego bolesne skutki odczujemy po długie morskiej kąpieli. Ten, komu raz ujawnił się palący rumień po kąpieli miedzy godziną 10 a 15, zapamięta, że promieniowanie UVB przenika przez wodę powodując oparzenia słoneczne. Zmiany objawiające się zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem, obrzękiem i pęcherzykami, pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po nasłonecznieniu. Ważne jest wtedy, by spożywać dużo płynów oraz zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych.

Opalenizna słoneczna de facto definiowana jest jako mechanizm adaptacyjny i ochronny przed działaniem UV. Ma dwie fazy, wczesną i późną. W  I etapie następuje fotooksydacja melaniny i jej przejście z melanocytów do kertatynocytów. Ten rodzaj ściemnienia skóry jest nietrwały, powodowany przez promieniowanie UVA  i zauważalny również po korzystaniu z solarium.  UVB inicjuje II etap, który rozpoczyna się po ok. 72h od ekspozycji i polega na syntezie melaniny (melanogenezie) oraz wzroście aktywnych melanocytów i melanosomów. Tą opalenizną cieszysz się od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.

Adnotacja III ? kancerogeneza

O ile aspekty wizualny można zbagatelizować, o tyle zmiany przednowotworowe, rak kolczystokomórkowy , nabłoniak podstawnokomórkowy oraz inne raki skóry, nie zostawiają złudzeń- prewencja przed UVB i UVA jest absolutnie konieczna. Głównie UVB ma mutagenny wpływ na DNA komórkowe, powodując zastąpienie nukleotydów w nici lub mutując i dezaktywując białko odpowiedzialne za zahamowanie procesu powstawania raka  (onkogenezę).

Adnotacja IV  focus na fotostarzenie

A z Sand Tropez autostradą prosto do.. lekarza medycyny estetycznej. Dlaczego opalona cera dodaje lat i po jej ustąpieniu zauważamy znaczącą ilość pogłębionych linii mimicznych i przebarwienia? Winne temu jest zjawisko zwane fotostarzeniem (starzenie zewnątrzpochodne). To odległy skutek wystawanie się na działanie promieniowania słonecznego. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest elastoza, czyli skumulowanie w skórze właściwej nieprawidłowych włókien elastynowych, ale również glikozaminoglikanów, proteoglikanów i fibronektyny. Pod wpływem długotrwałego promieniowania UV, następuje nagromadzenie fibroblastów i komórek zapalnych (makrofagów, komórek tucznych i innych) w skórze. Jest to przewlekły stan zapalny. Sugestywna nazwa- skóra starcza, pojawia się w miejscach najbardziej eksponowanych: kark, twarz, policzki. W tych miejscach staje się zaczerwieniona, zgrubiała, pobruzdowana (ubytek kolagenu  III typu), pojawiają się piegi i plamy soczewicowate. Obszar na karku zwany jest skórą romboidalną, ze względu na romb, który tworzą zmarszczki. Skórka cytrynowa to inna nazwa zespołu Favre?a i Racouchota, czyli zmiany pojawiające się na twarzy (zażółcenie, pobruzdowanie i zgrubienie naskórka), którym towarzyszą liczne zaskórniki i torbiele.

Adnotacja V  UVA i proza dnia codziennego

Jednak życie to nie zawsze idylla. Często nie zdajemy sobie sprawy, że leki, kosmetyki czy najprostsze składniki używane w kuchni mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło i w połączeniu z nim powodować odczyny fototoksyczne. Są to substancje światłouczulające. Zmiany chorobowe przyjmują postać do złudzenia przypominającą oparzenie słoneczne: rumień, obrzęk i pęcherze. Pojawiają się dość szybko- od razu lub po kilku godzinach w miejscach narażonych na UV (dokładniej  UVA) lub w miejscach, gdzie zaaplikowaliśmy kosmetyk i wystawiliśmy się na działanie słońca. Charakterystyczne są ciemne smużki na szyi- przebarwienia, które pokazują drogę spływania kropel perfum po skórze.

Jak zatem skutecznie chronić się przed promieniowanie? Przede wszystkim kremy z filtrami warto stosować codziennie. Dają nam bezpieczeństwo i coraz częściej zapewniają pełnowartościową pielęgnację stosowną do naszego typu skóry. Kierując się wrażliwością naszej skóry, możemy sięgnąć po filtry chemiczne lub fizyczne. Chemiczne absorbują promieniowanie, natomiast dla osób z wrażliwą skórą, polecane są filtry fizyczne, które niczym tarcza odbijają i/lub rozpraszają UV.

Skrót SPF oznacza, ile możemy być na słońcu  po użyciu preparatu do momentu wystąpienia rumienia.  Jeżeli zazwyczaj u danej osoby rumień pojawiłby się po 20 minutach przebywania na słońcu, preparat z SPF 15, wydłuży ten czas 15x, czyli do 5h.

Ważna jest ilość preparatu. Nie bez powodu filtry do całą sprzedawane są również w dużych pojemnościach. Aby cieszyć się pełną ochroną przeciwsłoneczną, stosuj się do zaleceń producenta. Przyjmuje się, że na twarz, szyję oraz ręce powinno nakładać się nie mniej niż ? łyżeczki, a na klatkę piersiową, grzbiet i nogi nie mniej niż łyżkę stołową. Pamiętajmy również o ponownej aplikacji preparatów. Zaleca się nakładać je 1 raz na 1,5h!

GRAFIKA 1 GRAFIKA 2 (2) GRAFIKA 3

Wypróbuj: 1. RE9 AdvancedPrepwork, kryjący podkład Soft Focus Veil spf 30, Arbonne, 185 zł/30 ml; 2. Okara Protect Color, odżywka w sprayu wzmacniająca kolor włosów, Rene Furterer, 76 zł/150 ml; 3. Pause krem uniwersalny przeciwzmarszczkowy Only You spf 15, Barwa, 90zł/50ml; 4. Niewidzialna tarcza ochronna spf 50, Galénic, 159zł/ 40ml; 5. Ekoampułka 2 anti-aging przeciwstarzeniowa I regenerująca,  Pa&Rub by Kinga Rusin, 179zł/30ml; 6. Sun Protect Cream 50+ do skóry wrażliwej, naczyniowej i po zabiegach laserowych, Clarena 55zł/30ml;  7. Lotus spf 30 Yoghurt, krem łagodzący po zabiegach kosmetycznych, Clarena 55zł/30ml; 8. Nawilżająco-ochronna mgiełka termalna spf 30, Uriage, 39,90zł/50ml; 9. Bariésun mgiełka spf 30 z efektem ?suchego dotyku?, Uriage, 79zł/ 200ml; 10. Dzbanek omega unimax, Dafi, 69zł; 11. Zachwycający krem do opalania twarzy i ciała ? wysoka ochrona spf 50, Nuxe, 77zł/50 ml; 12. Fluid koloryzujący spf 50+, Eau Thermale Av?ne, 60zł/50 ml, 13. Cellular Swiss UV Protection Veil spf 50, La Praire, 765zł/50 ml; 14. Ochronny olejek, Klorane, 46zł/100 ml;

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.