W świecie urody, mody i showbiznesu...

Kosmetyki dla najmłodszych. Jakie mają zadanie?

0 10

Kremy, oliwki, pudry, maści i inne preparaty przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia, których na rynku jest tak wiele. Czy trzeba używać wszystkich? Kiedy i po które warto sięgać?

Kosmetyki już dla noworodków można kupić niemal wszędzie, każdego rodzaju, z różnorodnym składem, przeznaczeniem i w szerokim zakresie cenowym. Kiedyś małe dziecko pachniało oliwką i było myte mydełkiem dla dzieci. Jak jest teraz? Jest tak duży wybór, że młoda mama może mieć problem z tym co wybrać, czego używać i na co zwracać uwagę. Monika Pawelska Nowak z firmy Ziołolek, ekspert serii kosmetyków dla niemowląt i dzieci Linomag, udziela mamom kilku wskazówek w tym zakresie.

Kosmetyki do mycia

niemowle_Ziololek-beautyshowPo powrocie ze szpitala nie jest konieczna od razu kąpiel noworodka. Taki maluch pokryty jest jeszcze resztkami płynu owodniowego, który tworzy na skórze warstwę ochronną. Warto aby pozostała tam jeszcze kilka dni. Da to niezwykle wrażliwej i cienkiej skórze czas na przystosowanie się do nowych warunków zewnętrznych. Można przemywać dziecko delikatnie ciepłą wodą, ale koniecznie należy dbać o pupę, gdyż to głównie tam i dosyć szybko mogą pojawić się pierwsze problemy. Po kilku dniach można myć maluszka jednym, wybranym preparatem. U najmniejszych dzieci nie ma konieczności stosowania wielu kosmetyków przeznaczonych do różnych części ciała. Wybierajmy produkty na bazie naturalnych składników, emolienty, preparaty hipoalergiczne i przetestowane dermatologicznie, przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia.

Pudry

Dobrej jakości pudry o bardzo prostym składzie i minimalistycznej formule przydadzą się przy pielęgnacji malucha. Są niezastąpione zwłaszcza podczas bardzo ciepłych dni. Puder pochłania wilgoć i zabezpiecza skórę przed odparzeniem. Warto pudrować pachwiny, fałdy skórne i dobrze umytą pupę, choć pod pieluszkę pudry lepiej stosować u chłopców niż dziewczynek. Warto wybrać produkt z naturalnymi składnikami, bez barwników i parabenów.

Oliwki

Smarowanie bezpośrednio oliwką całego ciała maluszka nie jest obecnie zalecane. W  przypadku skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej oraz skłonnej do alergii, dobrej jakości oliwkę warto dodawać do kąpieli razem z np. wyciągiem z rumianku albo krochmalem. Środki te zmiękczą wodę i pozostawią na skórze delikatną warstwę natłuszczającą. Można również skorzystać z dostępnych na rynku natłuszczających olejków do kąpieli.

Kremy ochronne

Kremy ochronne na buzię i rączki zarówno latem jak i zimą są wręcz niezbędne. Latem konieczne są kremy z wysokimi filtrami UV (filtr mineralny), chroniącymi delikatny naskórek dziecka przed poparzeniem słonecznym. Zimowe kremy ochronne z witaminami, natłuszczają i tworzą warstwę chroniąca przed czynnikami atmosferycznymi, głównie temperaturą i wiatrem. Do kremów ochronnych można zaliczyć też kremy zapobiegające odparzeniom i podrażnieniom, przeznaczone do zabezpieczenia skóry dziecka pod pieluszką. W tym przypadku najlepiej wybrać takie, które zawierają naturalne składniki i tlenek cynku.

Maści i kremy lecznicze

Podrażnienia, odparzenia czy zmiany alergiczne lub wywołane AZS wymagają zastosowania produktów leczniczych z apteki, które zarówno wspomagają leczenie, jak i pielęgnują zmienioną chorobowo, delikatną skórę dziecka. Ekspert Ziołolek podkreśla, że choć niektóre preparaty znane i używane są przez mamy od pokoleń i można je bez problemu kupić bez recepty, to w przypadku problemów ze skórą maluszka warto skonsultować się z lekarzem.

Leave A Reply

Your email address will not be published.