W świecie urody, mody i showbiznesu...

Domowe sposoby na trądzik – aloes i jego właściwości antybakteryjne

1 49

Tradzik jest chorobą, którą trzeba leczyć. Można zmniejszyć jego objawy lub całkowicie pozbyć za pomocą starych i sprawdzonych sposobów. Domowych sposobów. Wiele osób ma aloes w domu. My wiemy jak go wykorzystać, by pomógł uporać się z trądzikiem.

Odkryte właściwości lecznicze aloesu sprawiły, że niemal we wszystkich krajach jest on używana leczniczo oraz używana w kosmetykach. Początkowo aloes pojawił się w Afryce i Azji Mnijszej, gdzie doceniono jego właściwości, a dzięki temu jego dobra sława obiegła świat.

Aloes jest częstym składnikiem kremów do twarzy, balsamów do ciała, żeli do mycia czy maseczek. Starożytni bazowali na tradycji leczenia od pokoleń, my – dzięki badaniom przeprowadzonym na początku dwudziestego pierwszego wieku wiemy, że w soku tej rośliny znajdują się m.in. aminokwasy (których ludzki organizm samodzielnie nie jest w stanie wyprodukować), substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym  oraz związki mineralne (fosforu, potasu, manganu, chromu, miedzi, sodu, cynku czy wapnia). Dodatkowo jest to skarbnica witaminz grupy B, A, C oraz E. To właśnie właściwości bakteriobójcze powodują, że ta roślina jest wykorzystywana w walce z trądzikiem. To bakterie beztlenowe są jedną z przyczyn powstawania tego schorzenia. Mało kto wie, że w soku tej rośliny z rodziny sukulentów znajdują się saponiny, które mają właściwości ściągające oraz myjące, dzięki czemu nasza twarz jest po jego użyciu napięta i czysta.

Sok z aloesu jest uniwersalny i działa na wszystkie rodzaje trądziku. Leczy go, łagodzi objawy, a także zapobiega powstawaniu szpecących przebarwień i blizn, warto zapoznać się z domowymi sposobami na przyrządzenie preparatów.

Żel, tonik, maść z aloesu – jak je zrobić w domu

Jeśli posiadacie w domu aloes w szybki i prosty sposób możecie przyrządzić domowym sposobem żel, maść czy tonik.

Żel to nic innego jak wyciśnięty sok z liścia rośliny. Można aplikować go bezpośrednio na twarz lub przełożyć nadmiar do słoiczka i przechowywać w chłodnym miejscu. Jeśli chcemy stworzyć z niego żel punktowy, wystarczy na 15 min przełożyć liść do lodówki (lub na 5 min do zamrażarki), a następnie zmiażdżyć, by wyszedł sok, który dodatkowo przyjemnie chłodzi. Zaleca się stosowanie ok 30 ml preparatu 3 razy dziennie.

Maść ma znacznie gęstszą niż żel konsystencję. Uzyskamy go poprzez gotowanie soku z aloesu do czasu, aż zacznie gęstnieć. Gdy preparat przestygnie, możemy nakładać go bezpośrednio na zmiany trądzikowe 3-5 razy dziennie, a resztę przełożyć do pojemnika.

Ostatnią formą pielęgnacji twarzy i wykorzystania aloesu jest przygotowanie toniku. Żel pozyskany z aloesu należy rozcieńczyć wodą destylowaną lub płynem miceralnym (w proporcji 2 łyżki żelu na 1 szklankę wody/płynu) i przemywanie nim twarzy za pomocą wacika nasączonego płynem

Aloes jest wielofunkcyjną rośliną, która może w szybki sposób pomóc nam uporać się z trądzikiem. Nawet jeśli nie mamy tej rośliny u siebie, możemy skorzystać z gotowych soków, które są dostępne  w każdej aptece. Naturalny sposób na preparaty antybakteryjne jest nie tylko prosty i skuteczny, ale także tani.

Ewelina Rybałtowska

1 Comment
  1. miasia says

    Super artykul! Gratuluje! Wiele ciekawych informacji!

Leave A Reply

Your email address will not be published.