W świecie urody, mody i showbiznesu...

Olejowanie włosów – za czy przeciw?

0 22

Włosy znajdujące się na skórze głowy narażone są na działanie różnych szkodliwych czynników, jak między innymi: wiatr, promienie UV, zanieczyszczenie środowiska. Z tego powodu muszą być dobrze chronione. Jednym ze sposobów ich ochrony jest olejowanie. Zabieg ten sprawi, że znikną problemy związane z wypadaniem, przesuszeniem, łamliwością i brakiem połysku na włosach. Olejowanie przeciwdziała między innymi puszeniu się kosmyków. Poza tym jest doskonałym kompresem na podrażnioną skórę głowy. Jednym słowem olej utrzymuje naszą czuprynę w dobrej kondycji i przeciwdziała wielu problemom jakie mogą dotykać włosy. Stosując oleje nie narażamy ich na kontakt ze składnikami chemicznymi jakie znajdują się w składzie środków przeznaczonych do ich pielęgnacji.

Czym jest olejowanie?

Olejowanie to nic innego jak aplikacja odpowiedniej ilości oleju na skórę głowy i na całe włosy za pomocą dłoni. Jeżeli obawiasz się, że po zabiegu twoja czupryna będzie tłusta to możesz nałożyć olejek jedynie na same włosy lub na same końcówki, a najlepiej jeżeli wykonasz go jeszcze przed myciem.

Dodatkowo połączenie olejowania z masażem głowy pozwala zrelaksować się. Z reguły olejki używane do zabiegu ładnie pachną. Można je stosować tak często jak tego wymaga potrzeba. Jeżeli stan włosów jest opłakany to zalecane jest nawet codzienne stosowanie. Przy standardowej pielęgnacji wystarczy dwa razy w tygodniu.

Olejowanie możesz wykonać przed myciem włosów lub po ich umyciu.

Olejowanie przed myciem stosuje się na suche lub wilgotne włosy. Po nałożeniu olejku należy trzymać go na głowie przez minimum pół godziny. Następnie należy umyć włosy. Najlepsze efekty przynosi pozostawienie go na całą noc i umycie czupryny dopiero rano.

Olejowanie po umyciu stosuje się na suche lub wilgotne włosy. Niewielką ilość olejku należy nanieść na pasma. Musi to być naprawdę bardzo mała ilość (chodzi o to, aby nie obciążać kosmyków).

Ilość oleju jaka jest zalecana zależy od długości posiadanych włosów. Na przykład do pasm mających długość do połowy pleców wystarczy 1 łyżeczka. Niektóre ze stosowanych olei są w stanie płynnym i nie wymagają rozpuszczania, a inne przed nałożeniem trzeba odpowiednio przygotować, tak aby uzyskały stan płynny.

Przygotowanie:

Potrzebną ilość oleju należy umieścić w szklance, a następnie zanurzyć ją w naczyniu z ciepłą wodą. Jednocześnie należy uważać, aby woda nie dostała się do środka szklanki. Olej można nagrzewać również w dłoniach i lekko nagrzany, płynny nanieść na włosy. Ten drugi sposób wpływa korzystnie również na nasze ręce.

Rodzaje olejów

Istnieje kilka rodzajów olejów, które stosujemy w zależności od potrzeb.

Olej kokosowy – wzmacnia, nawilża, odżywia oraz wygładza włosy. Masaż skóry głowy połączony z zastosowaniem olejku jest zalecany szczególnie w przypadku pasm przesuszonych, matowych i odwodnionych. Może być używany w postaci czystej lub w połączeniu z olejkiem jojoba oraz lecytyną sojową. Olej kokosowy można stosować także do pielęgnacji zniszczonych końcówek. W tym przypadku preparat wciera się przed rozczesaniem mokrych włosów. Takie zastosowanie pozwala zapobiec uszkodzeniom pasm przy czesaniu.

Olej jojoba – odżywia, nawilża, zmiękcza, natłuszcza skórę głowy i włosy. Charakteryzuje się bardzo wysoką zgodnością biologiczną ze skórą. Jest łatwo wchłaniany przez skórę i włosy.

Olej rycynowy – posiada właściwości podobne do keratyny. Chroni naskórek i włosy, jest bogaty w kwasy tłuszczowe. Wygładza i zmiękcza, oraz poprawia nawilżenie skóry. Pobudza cebulki do wzrostu i wzmacnia włosy

Olej musztardowy – odżywia włosy począwszy od cebulek, aż po same końce. Bardzo dobrze się wchłania i nawilża skórę. Ma bardzo dobry wpływ na włosy i skórę głowy.

Olej czosnkowy – bardzo dobrze wpływa na pasma, przyspiesza ich przyrost. Pomaga w regeneracji łodygi włosa. Jest doskonałym środkiem antyseptycznym, zwalcza łupież, oraz świąd skóry głowy.

Olejek Amla – sprawia, że włosy są sprężyste, zdrowe i błyszczące

Oleje roślinne są jednym z podstawowych składników zawartych w kosmetykach naturalnych. Składają się z substancji i związków podobnych do tych występujących w skórze ludzkiej. Substancje biologicznie czynne, które zawarte są w olejach posiadają właściwości pielęgnacyjne, oraz lecznicze.

Co przemawia za stosowaniem olejów roślinnych na włosy?

Oleje roślinne:

– są lepiej tolerowane przez skórę i włosy,

– są tańsze w porównaniu z niektórymi kosmetykami,

– nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów,

– posiadają właściwości nawilżające,

– wygładzają włosy,

– sprawiają, że włosy są lśniące i błyszczące,

– nadają niezwykły połysk włosom,

– zapobiegają łamaniu się i rozdwajaniu końcówek.

Wady stosowania olejów roślinnych

W zasadzie brak jest czynników, które przemawiałyby za tym, aby nie używać olejów do pielęgnacji włosów. Chyba jedynym przeciw jest fakt, że większość olei ze względu na ich konsystencję trudno jest rozprowadzić na włosach. Trudno jest też je z nich zmyć. Ponadto jeżeli olejek pozostaje na włosach na noc to wtedy nawet przy spiętych pasmach można pobrudzić poduszkę olejem. Poza tym nie wszystkie oleje występują w postaci płynnej, co sprawia, że przed ich aplikacją należy je odpowiednio przygotować (podgrzać do postaci płynnej).

 

Olej rycynowy – przepisy na domowe produkty do pielęgnacji włosów

Olejek rycynowy można wcierać w czystej postaci w skórę głowy lub w połączeniu z innymi środkami. Mieszanki z innymi składnikami łatwiej zmywają się z włosów. Olej rycynowy wymieszany z odrobiną olejku cynamonowego zaleca się osobom mającym problem z wypadaniem włosów.

Dodanie oleju rycynowego do szamponu sprawi, że będą one bardziej puszyste i lśniące. Nie wszyscy wiedzą, że rycyna posiada właściwości przyciemniające włosy, dlatego też blondynki jeżeli nie chcą, aby ich czupryna uległa przyciemnieniu powinny do maseczek z olejkiem rycynowym dodawać sok z cytryny lub wyciąg z rumianku.

Odżywka do włosów zniszczonych

Do jej sporządzenia potrzebna jest:

–  łyżka nafty kosmetycznej,

–  łyżka oleju,

–  1 żółtko,

–  łyżka oleju rycynowego,

–  kilka kropel witaminy A lub E w płynie.

Składniki wymieszaj ze sobą i sporządzoną papkę nałóż na całe włosy i skórę głowy i jednocześnie masuj skórę przez kilka minut. Na głowę nałóż czepek i ciepły ręcznik. Trzymaj maseczkę przynajmniej godzinę, a następnie umyj głowę.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Leave A Reply

Your email address will not be published.