Skuteczna ochrona włosów przed słońcem

0
Agnieszka Obstawska - Handsome Men

Kiedy wielkimi krokami zbliża się lato, a za naszymi oknami mocno przyświeca słońce, to praktycznie każda z nas pamięta o tym, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry przed zbyt długą i intensywną ekspozycją na działanie promieniowania ultrafioletowego. Sięgamy po różnorodne kremy z filtrem, blokery UV, dogłębnie nawilżamy oraz natłuszczamy skórę, tak aby zachowała naturalne piękno i nie przesuszała się. Poświęcając tak ogromną ilość uwagi skórze, prawie całkowicie zapominamy, że mocno świecące słońce, może być równie niebezpieczne dla kondycji oraz wyglądu naszych włosów, doprowadzając w końcu do utraty ich naturalnego pigmentu, blasku, objętości, czy nawet gęstości. Kiedy w tym roku na niebie pojawią się więc pierwsze promienie letniego słońca, bądź przygotowana i tym razem nie pozwól by Twoje włosy cierpiały niepotrzebne katusze oraz męki.
 

Zagrożenia czyhające na Twoje włosy
Każda posiadaczka ciemniejszych włosów, w okresie największych upałów i świecącego praktycznie bez przerwy słońca, nie musi jeszcze tak bardzo się obawiać. Jej kosmyki posiadają bowiem spore ilości melaniny, naturalnego barwnika, który zdecydowanie zwiększa ich odporność na oddziaływanie promieni słonecznych. Jeżeli jesteś jednak jasną blondynką, wtedy Twoje włosy przy zbyt długim kontakcie z promieniowaniem UV stają się praktycznie bezbronne i powinnaś pomóc im jak najszybciej.
W okresie wiosny oraz lata Twoim włosom groziły będą także inne czynniki – zbyt suche powietrze, a także spora liczba popularnych zabiegów fryzjerskich. Jednym z najniekorzystniejszych okazuje się farbowanie ? syntetyczne barwniki blokują bowiem naturalne pokłady melaniny wewnątrz włosa, całkowicie zatrzymując jego umiejętność do obrony oraz samodzielnej regeneracji. Szczególnie uważać powinny wszystkie te Panie, których włosy pofarbowane zostały na rudo, kolor ten bowiem jest szczególnie podatny na promienie.
Słońce i suche powietrze to jednak nie jedyne zagrożenia czekające na Twoje włosy w najcieplejszym okresie roku. Kąpiele w słonym morzu, czy też basenie pełnym chlorowanej wody, mogą dla Twoich kosmyków także stać się prawdziwą udręką. Podobnie będzie z silnymi, górskimi oraz charakterystycznymi dla większości wybrzeży wiatrami.

Sięgnij po kosmetyki z linii słonecznych 
Podstawowym akcesorium, po które powinnaś sięgnąć w celu ochrony włosów przed przegrzaniem oraz promieniowaniem słonecznym i z którym nie powinnaś się rozstawać, jest nakrycie głowy ? im obszerniejszy kapelusz tym lepiej. Musisz jednak pamiętać dodatkowo, że nie wszystkie materiały, z których wykonywane są nakrycia głowy, skutecznie i w pełni będą blokowały promieniowanie UV.
Pomyśl więc o dodatkowej i pewniejszej ochronie swoich kosmyków ? najlepiej sprawdzą się w tym przypadku specjalnie produkowane na tą szczególnie trudną dla włosów porę roku, kosmetyki z linii letnich oraz słonecznych. Ich unikatowe właściwości, nie tylko pozwolą na skuteczne blokowanie promieniowania ultrafioletowego i zmniejszenie ilości słońca przenikającego dogłębnie w strukturę włosa. Dodatkowo będą one chroniły naszą głowę i pojedyncze kosmyki przed przegrzaniem, co także jest dla nich niezwykle niekorzystne.
Sam szampon może okazać się jednak nieskuteczny, po zaaplikowaniu jest bowiem praktycznie zaraz spłukiwany z powierzchni głowy. Warto mieć więc zawsze pod ręką odżywkę w postaci delikatnej mgiełki lub sprayu, które będą dokładnie pokrywać powierzchnię włosa, nie obciążając go jednak zbytnio, dbając o jego ciągłe i odpowiednie nawilżenie oraz zabezpieczenie, dokładnie tak samo jak robią to kremy z filtrem w przypadku naszego naskórka.
Po takowe spraye warto sięgać jak najczęściej, najlepiej co kilka godzin. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że włosy nie przesuszą się i nawet zbyt intensywny wiatr, chlor lub sól nie będą miały na nie zbyt dużego wpływu.

Dogłębna regeneracja po zakończeniu letniego sezonu 
Nawet dokładnie i rzetelnie pielęgnowane włosy, nie zachowają przez cały wakacyjny okres swojego naturalnego blasku oraz atrakcyjnego wyglądu. Po powrocie z wakacji, kiedy ilość intensywnego promieniowania ultrafioletowego zdecydowanie zmaleje, warto będzie poddać je dogłębnej kuracji regeneracyjnej, która dodatkowo przygotuje Twoje pasemka do zbliżającej się i równie niebezpiecznej dla nich zimy. Szybszą regenerację włosa w tym przypadku wspomóc mogą nie tylko same kosmetyki, ale także i odpowiednio zbilansowana dieta oraz mocniejsze podcięcie końcówek.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Nasz ekspert – Agnieszka Obstwska: fryzjer, stylista w Klinice Włosów Handsome Men. Klinika zajmuje się niechirurgicznym uzupełnianiem ubytków włosów oraz leczeniem chorób skóry głowy. Z metod  zagęszczania włosów proponowanych od 20 lat przez Klinikę,  korzysta cała plejada polskich gwiazd estrady, kina, muzyki i Show biznesu.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.