Cera pod specjalnym nadzorem – skóra trądzikowa

0

Trądzik nie dotyczy tylko osób w okresie młodzieńczym, ale coraz częściej zmagają się z nim także osoby dorosłe. U osób powyżej 25 r.ż. wyróżnia się 2 odmiany tej choroby: tzw. trądzik przetrwały, gdy towarzyszy osobom od okresu dojrzewania oraz trądzik późny, który pojawia się u osoby, która nigdy wcześniej nie miała z trądzikiem problemów.

Skóra tłusta i mieszana narażona jest z na brak równowagi w odnowie naskórka oraz nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Prowadzi to do przetłuszczania skóry na całej powierzchni twarzy lub w strefie T (czoło, nos, broda) ale także powstawanie stanów zapalnych skóry. Trądzik typu dorosłego dotyczy najczęściej kobiet lub osób, u których w rodzinie ktoś już wcześniej doświadczył tej choroby. Objawia się on różnymi typami wykwitów, które przybierają formę krostek, wyprysków, grudek lub zaskórników. Najczęstszym miejscem pojawiania się tych zmian jest czoło, dolna partia twarzy w okolicach żuchwy i ust, klatce piersiowej czy plecach. Może on występować także na innych częściach ciała  – udach, przedramionach czy pośladkach.

Przyczyną powstawania zmian trądzikowych jest wzmożona produkcja androgenów ? hormonów płciowych, które wywołują nadmierną sekrecję łoju przez gruczoły łojowe. Prowadzi to do zaczopowania mieszków włosowych. Może je także powodować niedrożność przewodów odprowadzających łój na powierzchnię skóry. Jego zbyt duża ilość nie ma się jak wydostać tworząc tym samym czarne bądź białe krostki ? tzw. trądzik niezapalny. Jeśli  ściana przepełnionego łojem mieszka pęka, wydzielina wydostaje się do okolicznych tkanek powodując powstanie trądziku zapalnego. Oprócz zmian hormonalnych do przyczyn tego defektu zalicza się nadmierny stres, zaburzenia układu
trawiennego, przyjmowanie niektórych leków, sterydów anabolicznych, a czasem także nieodpowiednią dietę. Nie ma potwierdzonych badań, które by jasno mówiły, że dieta bogata w węglowodany i nabiał albo częste spożywanie czekolady lub potraw tłustych jest bezpośrednią przyczyną trądziku. Mogą one jednak mieć wpływ na jego intensywność.

Trądzik jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych u ludzi, zaś cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji.  Skóra łojotokowa jest zgrubiała, ma szarożółty kolor, jej powierzchnia jest błyszcząca. Aby złagodzić i pozbyć się nieestetycznych krostek należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach w pielęgnacji twarzy. Wszystkie produkty przeznaczone do pielęgnacji cer z nadmiernym łojotokiem powinny ograniczyć jego wytwarzanie, zapobiegać stanom zapalnym skóry i przywracać naturalne pH (najlepiej używać mleczek, toników i żeli o pH 5-7).

Najważniejszą czynnością jest dokładny i delikatny demakijaż twarzy. Szczególnie warto polecić żele i pianki zawierające związki powierzchniowo-czynne oraz toniki o działaniu odkażającym i ściągającym pory. Przy trądziku odradzamy stosowania preparatów działających agresywnie na powierzchnię skóry ? z alkoholem lub gruboziarnistym peelingiem.  Alkohol podrażnia delikatną skórę, a peeling może uszkodzić strukturę krost. Stałym punktem w pielęgnacji powinno być dogłębne oczyszczanie skóry za pomocą peelingów enzymatycznych lub/i maseczek typu peel-off. Powodują one usunięcie obumarłych komórek naskórka, ograniczenie wydzielania sebum oraz wygładzenie cery. Częstotliwość stosowania tych produktów zależy w dużej mierze od rodzaju cery, natomiast przy skórze trądzikowej zalecane jest stosowanie ich nawet co kilka dni. Ostatnim etapem w pielęgnacji jest odżywanie. Stosowanie kremów przy skórze tłustej lub mieszanej jest bardzo ważne, gdyż nadmierne jej wysuszenie może paradoksalnie doprowadzić do wzrostu wydzielania łoju, rogowacenia naskórka i zamknięcia mieszków włosowych, a w przyszłości do trwałego przesuszenia skóry. Najlepsze są preparaty pielęgnacyjne o niskiej zawartości tłuszczów roślinnych i jak najprostszym składzie. Warto unikać kremów, których
składnikami są związki sprzyjające powstawaniu wykwitów, gdyż mogą one dodatkowo podrażniać i uczulać skórę. Są to m.in. talk, substancje zapachowe, parafina,
stearyna, trójetanolaminę, kwas borowy, aceton, pochodne fenolu czy glikol propylenowy. Kremy nie powinny dodatkowo natłuszczać i tak obciążonej cery, a jedynie ją nawilżać.

Pamiętajmy, ze właściwa pielęgnacja cery jest jedynie elementem leczenia trądziku. Przy nasilonych objawach należy zgłosić się do dermatologa, który pomoże dobrać odpowiednie leki. By wspomóc ich działanie można przyjmować suplementy diety lub tabletki z naturalnymi ziołami, które pomagają ograniczyć wydzielanie sebum. Do najczęstszych należą tabletki z wyciągiem z bratka, na bazie cynku, pokrzywy a także witamin z grupy B.

Ewelina Rybałtowska

Leave A Reply

Your email address will not be published.