W świecie urody, mody i showbiznesu...

Czego potrzebuje skóra atopowa?

0 0

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie dotkliwych objawów towarzyszących AZS – takich, jak świąd czy przesuszenie skóry. Specjaliści wskazują, że kluczem do wyciszenia objawów atopii jest systematyczność i stosowanie właściwie dobranych emolientów.

Rezultatem stosowania kuracji emolientowych jest odbudowa warstwy hydrolipidowej skóry i poprawa nawilżenia, a w przypadku zastosowania emolientów plus – także redukcja najbardziej dotkliwego objawu atopii, czyli świądu.

Początek jesieni to dla atopików szczególnie trudny czas. Po pierwsze dlatego, że ich skóra po lecie zwykle bywa bardziej reaktywna. Po drugie – ponieważ rozpoczyna się przygotowanie do pory zimowej, która stawia przed wrażliwcami szczególne wyzwania. Nie bez przyczyny to właśnie jesienią, 14 września przypada Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. Poznaj kluczowe fakty związane z pielęgnacją skóry bardzo wrażliwej i atopowej.

Poznaj przeciwnika

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, dotyczy w Polsce ok. 5-9% dzieci oraz od 1 do 1,5% dorosłych. Oznacza to, że większość z nas zna lub ma w rodzinie atopika, a co za tym idzie – nasza świadomość na temat tej choroby jest kluczowa dla zapewnienia chorym komfortu życia i utrzymania skóry w najlepszej kondycji – powiedziała Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX.

Co należy wiedzieć? Po pierwsze, atopowe zapalenie skóry uznawane jest za chorobę alergiczną. Jest to schorzenie atopowe, dlatego cierpiący na AZS mają znacznie większą niż osoby zdrowe skłonność do rozwoju uczuleń w reakcji na powszechne alergeny środowiskowe. Ta tendencja dotyczy aż 80 proc. całej populacji osób dotkniętych atopią. Po drugie, AZS jest procesem chorobowym uwarunkowanym genetycznie. Genetyczny defekt, który odpowiada za rozwój objawów klinicznych AZS dotyczy struktury i funkcji bariery skórnej. Z tego powodu, niezależnie od odmiany klinicznej atopii i nasilenia stanu zapalnego skóry, postępowanie lecznicze zawsze oparte jest na stosowaniu emolientów.

Łagodzenie i nawilżenie

Stosowanie produktów emolientowych jest jednym z kluczowych filarów efektywnej pielęgnacji skóry atopowej. Jako wsparcie leczenia eksperci rekomendują tzw. emolienty plus. Czym różnią się te produkty? Standardowe emolienty zawierają cenne składniki nawilżające i poprawiające strukturę zaburzonej bariery skórnej. Emolienty plus zawierają ponadto dodatkowe substancje, które mają udokumentowane działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne.

Tak zwane emolienty plus stanowią skuteczne wsparcie klinicznej terapii AZS, a także – co bardzo ważne – znacznie poprawiają komfort chorych, uśmierzając dokuczliwe objawy atopii. Składnikami polecanymi do skóry atopowej o bardzo wysokiej skuteczności są kwas glicyryzynowy i olej z czarnuszki. Jak pokazały badania kliniczne przeprowadzone na zlecenie Empire Pharma*, odpowiednie proporcje tych składników wykazują wysoką efektywność w redukcji najbardziej uciążliwych objawów AZS, takich jak świąd, suchość skóry czy okresowe zaostrzenia, zarówno u dorosłych jak i u dzieci – powiedziała Agnieszka Kowalska.

*Badanie przeprowadzone w ostatnim kw. 2021 roku w Dermoklinice Centrum Medycznym w Łodzi, 50 uczestników. Pod kontrolą prof. Narbutt.

Zapobiegaj zaostrzeniom

Charakterystyczne dla Atopowego Zapalenia Skóry są naprzemiennie występujące okresy zaostrzenia oraz remisji choroby. Co może wpływać na okresowe zaostrzenie objawów AZS? Specjaliści wśród takich czynników wymieniają szeroko pojęty stres, kontakt z alergenem, infekcje bakteryjne, wirusowe, a także czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, wilgotności powietrza, zmiany nawyków żywieniowych czy niewłaściwe pH produktów używanych do pielęgnacji.

Celem leczenia i pielęgnacji skóry zawsze jest maksymalne wydłużenie okresów remisji AZS. Jak zatem efektywnie zapobiegać nawrotom dolegliwości? Specjaliści podpowiadają, że klucz do wyciszenia objawów atopii leży w delikatnej, skutecznej i bardzo systematycznej pielęgnacji ciała.

Skóra atopowa uczy cierpliwości. Jednym z najważniejszych czynników, jakie powinni brać pod uwagę atopicy, jest odpowiedni dobór kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej i systematyczne, niezwykle delikatne postępowanie. AZS nie lubi skrajności. A zatem, unikajmy gorącej wody, długich kąpieli, szorstkich ubrań i ręczników, a także kosmetyków o mocnych zapachach. Stosujmy emolienty. Krok po kroku jesteśmy w stanie osiągnąć stan remisji atopii i przygotować ciało do nadejścia chłodniejszej pory roku – powiedziała Agnieszka Kowalska.

SOLVERX ATOPIC SKIN +forte krem do twarzy

  • Krem do twarzy przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej i bardzo suchej.
  • Zastosowanie innowacyjnego połączenia kwasów: glicyryzynowego z olejem z czarnuszki utrzymuje perfekcyjne nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia, świąd i stany zapalne.
  • Z kolei unikalny kompleks olejów: jojoba, słonecznikowy z oliwą z oliwek oraz masłem Shea gwarantuje perfekcyjnie natłuszczenie skóry.

Cena: 49,99 zł/50 ml

SOLVERX ATOPIC SKIN +forte balsam do ciała

  • Balsam przeznaczony do skóry atopowej o potrójnym działaniu.
  • Zastosowanie innowacyjnego połączenia kwasów: glicyryzynowego z olejem z czarnuszki utrzymuje perfekcyjne nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia, świąd i stany zapalne.
  • Zastosowany w produkcie  kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu  zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi podrażnienia, a także wykazuje działanie przeciwzapalne.  
  • Zastosowanie w odpowiednich proporcjach oleju jojoba, oliwy z oliwek oraz masła Shea przywraca funkcję bariery hydrolipidowej skóry. Dzięki temu łagodzi uczucie ściągnięcia oraz eliminuje dyskomfort suchej skóry.  
  • Balsam bardzo łatwo rozprowadza się na skórze i jednocześnie szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu. 

Cena: 39,99 zł/250 ml

Leave A Reply

Your email address will not be published.