W świecie urody, mody i showbiznesu...

Komfort skóry wrażliwej i atopowej w chłodne dni

0 0

Zima to trudny czas dla wrażliwców. Osoby o delikatnej skórze podczas chłodnych miesięcy jeszcze częściej odczuwają dyskomfort wynikający z jej podrażnienia i przesuszenia. Zimą bardzo często dochodzi także do zaostrzenia objawów AZS. Czy można skutecznie zadbać o skórę bardzo wrażliwą i atopową? i nie uronić ani skrawka z zimowych, śnieżnych atrakcji? Kosmetolodzy podpowiadają, że tak! Kluczem jest zapobieganie podrażnieniom i stanom zapalnym, a także dobra rutyna pielęgnacyjna.

Kluczem do sukcesu pielęgnacyjnego skóry wrażliwej jest wdrożenie trzech zasad: łagodzenie podrażnień, nawilżanie i zapobieganie nawrotom AZS.

Łagodzenie podrażnień

Zimą cera atopowa jeszcze częściej niż zwykle bywa zaczerwieniona i podrażniona. Atopicy odczuwają wtedy dotkliwe pieczenie i dyskomfort, a także obawę przed nadkażeniem mikrouszkodzeń skóry oraz pogorszeniem jej kondycji. W konsekwencji, często rezygnują z uczestnictwa w zimowych aktywnościach. Nic bardziej błędnego. Należy tylko przygotować wrażliwą skórę do zimowego sezonu, a także na bieżąco obserwować ciało i natychmiast łagodzić podrażnienia. Jak? Poprzez włączenie do pielęgnacji kombinacji skutecznych komponentów łagodzących. Kosmetolodzy wskazują na kwas laktobionowy, pantenol i glicerynę, wsparte działaniem olejów naturalnych.

Kwas laktobionowy łagodzi podrażnienia i utrzymuje wysoki poziom nawilżenia skóry. Z kolei olej jojoba i oliwa z oliwek naturalnie natłuszczają ciało. W przypadku AZS to absolutna podstawa. Skóra atopowa jest bardzo reaktywna, dlatego niezwykle łatwo daje nam sygnał, czy dany preparat jest dla niej właściwy. Warto nauczyć się uważnie ją obserwować i wyciągać wnioski. Badania kliniczne przeprowadzone na zlecenie Empire Pharma pokazały, że zestawienie kwasu laktobionowego, pantenolu, gliceryny i naturalnych olejów działa nadzwyczaj szybko i dobrze nawet w przypadku ostrych stanów zaostrzenia AZS – powiedziała Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX.

Regularne nawilżanie

Zimowe wyzwanie numer dwa w przypadku Atopowego Zapalenia Skóry to nawilżenie. Przesuszenie charakterystyczne dla AZS niesie ze sobą dotkliwy świąd i podatność na podrażnienie, pękanie oraz alergię. Odwodniona cera traci swoją naturalną barierę ochronną, która jest kluczowa. Jak wskazują eksperci, priorytetem atopików w codziennej, zimowej pielęgnacji jest maksymalna dbałość o częste i efektywne nawilżanie ciała.

Jeśli mamy skórę atopową lub po prostu ze skłonnością do nadmiernego przesuszania, kluczowe jest ukształtowanie odpowiednich nawyków, m.in. regularnej aplikacji preparatów nawilżających oraz wykorzystywania odpowiedniej ich ilości. Badania pokazują, że atopicy powinni stosować do nawilżenia emolienty co najmniej kilka razy dziennie. Warto wiedzieć, że skóra atopowa wymaga zużycia aż 500 ml emolientu tygodniowo! To oczywiście bardzo dużo i nie zawsze jesteśmy w stanie tak często powtarzać aplikację, by sprostać temu wyzwaniu. Należy jednak robić to bezwzględnie jak najczęściej, co najmniej rano i wieczorem, a w przypadku dłoni, kilka razy dziennie – powiedziała Agnieszka Kowalska.

Zapobieganie nawrotom AZS

Atopowe Zapalenie Skóry oznacza naprzemiennie występujące okresy zaostrzenia i remisji choroby. Okres zimowy, niestety, częściej oznacza zaostrzenia, z uwagi na występujące czynniki zewnętrzne. Zmiany temperatury, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, a także grube, niekiedy szorstkie ubrania, które nosimy, zdecydowanie nie pomagają. Jak zapobiegać nawrotom AZS? Specjaliści podpowiadają, że trzeba? dmuchać na zimne!

Skóra atopowa to doskonały trener cierpliwości. W przypadku pielęgnacji, konieczny jest odpowiedni dobór kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej i systematyczne, niezwykle delikatne postępowanie. Bez gorącej wody, długich kąpieli, szorstkich ubrań i ręczników, a także bez kosmetyków o mocnych zapachach. Krok po kroku jesteśmy w stanie osiągnąć stan remisji atopii i przygotować ciało do trudnego okresu zimy. W ten sposób znacznie zminimalizujemy prawdopodobieństwo nasilenia objawów AZS zimą – powiedziała Agnieszka Kowalska.

Atopic Skin Balsam do ciała (Cena: 55,90 zł/400 ml)

 • Balsam przeznaczony do skóry atopowej o potrójnym działaniu.
 • Zastosowany w produkcie  kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu  zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi podrażnienia, a także wykazuje działanie przeciwzapalne.  
 • Zastosowanie w odpowiednich proporcjach oleju jojoba, oliwy z oliwek oraz masła shea przywraca funkcję bariery hydrolipidowej skóry. Dzięki temu łagodzi uczucie ściągnięcia oraz eliminuje dyskomfort suchej skóry.  
 • Balsam bardzo łatwo rozprowadza się na skórze i jednocześnie szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu. 

Atopic Skin Emulsja pod prysznic (Cena: 66,15 zł/500 ml)

 • Emulsja pod prysznic przeznaczona do skóry atopowej i łuszczycowej. Cechuje ją wyjątkowa delikatność uzyskana z naturalnych składników.
 • Olej lniany z zawartymi w nim NNKT Omega 3 i Omega 6 odpowiada za właściwe nawilżenie skóry oraz odbudowanie płaszcza lipidowego.
 • Olej jojoba wspomaga naturalne funkcjonowanie skóry oraz spowalnia jej starzenie się.  
 • Zastosowany w produkcie potrójny kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu  zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi podrażnienia, a także działa przeciwzapalne. Wpływa pozytywnie na regenerację naskórka.

Atopic Skin Hand Cream (Cena: 21,50 zł/50 ml)

 • Krem do rąk przeznaczony do skóry atopowej.
 • Zawiera oleje z owocu oliwki europejskiej, nasion lnu oraz ze słonecznika, które odpowiadają za nawilżenie i nawodnienie skóry.
 • Wszystkie składniki wzajemnie uzupełniając się, powodują głębokie odżywienie i regenerację naskórka, jednocześnie opóźniając procesy starzenia się skóry.
 • Zastosowany w produkcie potrójny kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi mikrourazy, działa przeciwzapalnie oraz długotrwale nawilża.

Leave A Reply

Your email address will not be published.