W świecie urody, mody i showbiznesu...

Jesienią kolory mogą poprawić nastrój

0 2

Jesień to czas, kiedy wiele osób odczuwa spadek nastroju. Pochmurne, coraz chłodniejsze dni nie zachęcają już do spacerów w parkach jak na początku jesieni, tym bardziej gdy z drzew opadły już liście. Warto więc o tej porze roku poszukać miejsc, gdzie będziemy mogli nacieszyć się kolorami, które potrafią poprawić samopoczucie.

Kolory wpływają na nasze emocje, są w stanie wywołać radość, poczucie szczęścia i dać nam pozytywną energię. Oddziałują na ludzi układ nerwowy, stymulują go i dostarczają mu różnych bodźców. Kolory mogą działać pobudzająco, jak na przykład kolor czerwony czy pomarańczowy czy uspakajająco, jak choćby kolor szary. O tym, jak oddziałują na nas kolory i jak wykorzystać je w procesie edukacji i zabawy wie pomysłodawca i dyrektor Funzeum, nietypowego muzeum światła i koloru otwartego w tym roku na Śląsku.

Kolor to jeden z głównych motywów przewodnich w Funzeum i jednocześnie tytuł stałej wystawy udostępnionej w naszym obiekcie. Zwiedzanie zaczynamy od krótkiego audiowizualnego wstępu do koloru, aby następie zanurzyć się w świecie barw. Z wystawy możemy dowiedzieć się m.in. w jaki sposób kiedyś wytwarzano dane barwniki, jak dane kolory wpływają na nasze samopoczucie, co symbolizują poszczególne kolory. Można także zobaczyć w praktyce jak wygląda mieszanie poszczególnych barw wykorzystując do tego interaktywne instalacje w postaci przesuwanego szkła czy kolorowych projektorów. Wystawa została tak zaprojektowana, aby zaskakiwać zwiedzających zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, wciągać do kreatywnej i radosnej zabawy, a przy okazji przemycać elementy edukacyjne – mówi Adam Wicher, dyrektor Funzeum.

Wystawę Kolor, jedną z 2 udostępnionych na stałe tworzą aż 32 ekspozycje, które pozwalają wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i pobawić się wszystkimi kolorami jednocześnie. Podczas zwiedzania można także odkryć kilka zaskakujących efektów wizualnych związanych z barwami. Nietypowe muzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu.

Ekspozycja poświęcona tematowi koloru ma na celu zwrócenie uwagi na istotę otaczających nas barw, które mają ogromny wpływ na emocje oraz niejednokrotnie przyczyniają się do podejmowanych decyzji. Dodatkowym elementem, który cieszy się dużą popularnością i wywołuje u zwiedzających obiekt wiele pozytywnych emocji, jest możliwość uwiecznienia wizyty aż na 37 kolorowych ściankach selfie.

Aby zaoferować gościom niezwykłe efekty wizualne wykorzystano nowoczesne technologie cyfrowe i zaskakujące, często interaktywne rozwiązania. Dzięki nim można na przykład zanurzyć się w strefie fluo oświetlanej światłem UV, której oglądanie przez okulary 3D potęguje efekt wyciągnięcia głębi z poszczególnych elementów wystawy, tworzących między innymi magiczny ogród czy rafę koralową. Można także narysować własne zwierzątko morskie i ożywić je w ogromnym, multimedialnym akwarium na ścianie. Fluorescencyjny las w strefie fluo, planeta przerośniętych kwiatów, pokój nieskończoności z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w 100 m2 luster, sala księżycowa wraz z innymi planetami czy możliwość znalezienia się we wnętrzu ogromnego kalejdoskopu – to kilka z wielu elementów wystawy dostępnych dla zwiedzających.

Tonące w kolorach, nietypowe muzeum, szczególnie w okresie jesiennym, może poza funkcją edukacyjno-rozrywkową także pozytywnie wpływać na nasz nastrój, dostarczając nam pozytywnych emocji i nowych, ciekawych doświadczeń.

Leave A Reply

Your email address will not be published.