W świecie urody, mody i showbiznesu...

W Polsce wciąż przybywa nietypowych atrakcji na miarę XXI wieku

0 1
Muzea sztuki cyfrowej i obiekty rozrywkowe wykorzystujące nowoczesne technologie tworzą nową rzeczywistość XXI wieku. Angażują zmysły, pobudzają wyobraźnię i dostarczają emocji, co sprzyja procesowi zapamiętywania i edukacji. W Polsce również przybywa miejsc umożliwiających kreatywne spędzanie czasu, gdzie przenika się świat wirtualny i realny, a rozrywka łączy się z edukacją.

Jednym z takich nietypowych atrakcji, która wzbogaciła polską branżę rozrywki i edukacji w tym roku jest Funzeum z multimedialnymi wystawami koloru i światła. Zgodnie z zamysłem projektantów edukacja i zabawa mają się tu łączyć oraz inspirować do kreatywnego zwiedzania. Barwną przestrzeń tego obiektu zajmującą prawie 4000 m2 tworzą instalacje i interaktywne elementy, zachęcające do odkrywania i eksplorowania zaskakujących ekspozycji.

Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Nie spotkamy w tym miejscu zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły. Projektując obiekt postawiono przede wszystkim na interaktywność i zachęcanie odwiedzających, szczególnie dzieci i młodzieży, do twórczego odkrywania zasobów wystaw.

Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. Goście Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania, znajdą także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i Dlaczego powstaje tęcza? Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem. Idea tego nietypowego muzeum powstała w oparciu o hasło bawimy ucząc, uczymy bawiąc.

Śląska atrakcja, ale przyciągająca już zwiedzających z całej Polski, wyłamuje się ze schematu zwiedzania i wprowadza nas do unikalnej scenerii, w której można spędzić kreatywnie czas bez względu na wiek. Tonące w kolorach, nietypowe muzeum, w którym bogactwo pomysłów oraz technologii wykorzystanych do stworzenia wystaw sprawia, że obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Od lutego 2022 roku, kiedy Funzeum zostało otwarte, odwiedziło je już ponad 100 tysięcy osób. Liczną grupę zwiedzających stanowią  przez 5 dni w tygodniu wycieczki szkolne, które przyjeżdżają tu z różnych stron Polski, aby dzieci mogły skorzystać z walorów poznawczych, edukacyjnych, ale także integracyjnych tego miejsca. Barwne kolory wnętrz, możliwość dotykania i twórczej zabawy poszczególnymi elementami wystaw bez zakazów typowych dla tradycyjnych placówek muzealnych, sprzyjają edukacji i rozwojowi kreatywności. Dodatkowym atutem obiektu jest możliwość realizacji zdjęć z ciekawymi rozwiązaniami wizualnymi w oparciu o zastosowane technologie cyfrowe i kolorowe scenerie. 

Układ ekspozycji sprawia, że jest praktycznie niemożliwe, aby nie zaangażować się w twórczą zabawę w trakcie zwiedzania tego miejsca. Funkcjonujące niespełna rok nietypowe muzeum zainspirowane zjawiskami, jakie powstają z udziałem światła i kolorów jest przykładem na to, że edukacja może efektywnie łączyć się z zabawą, pobudzać wyobraźnię i ciekawość świata. To kolejna zaskakująca atrakcja w Polsce, która przyciąga formą, nietypowymi pomysłami i zastosowanymi rozwiązaniami.

Leave A Reply

Your email address will not be published.