W świecie urody, mody i showbiznesu...

Czy kobiety powinny badać włosy?

0 2
Włosy są dla kobiet istotnym atrybutem urody. Są także doskonałym barometrem, który może sygnalizować o różnych nieprawidłowościach zachodzących w naszym organizmie. Jeśli borykamy się z problemem osłabionych, pozbawionych witalności włosów lub nadmiernym ich wypadaniem, warto zbadać u specjalisty stan skóry głowy i włosów.

Przyczyn złej kondycji włosów i ich utraty u kobiet może być bardzo wiele. Poza uwarunkowaniami genetycznymi, wpływ na włosy mogą mieć problemy hormonalne, przebyte infekcje z wysoką gorączką, przewlekły stres czy choroby skóry głowy np. łuszczyca, grzybica, atopowe i łojotkowe zapalenie skóry czy łupież. Powodem złego stanu naszych włosów mogą być również choroby ogólnoustrojowe, choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne, przyjmowane leki zwiększające ryzyko wypadania włosów, jak również niedobory żywieniowe, nietolerancje pokarmowe oraz błędy dietetyczne.

Kondycja włosów jest odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami mogą być objawem wielu różnych chorób, a nie tylko skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji czy okresowego osłabienia organizmu. Jeśli więc zauważymy niepokojące sygnały, związane z osłabieniem lub nadmiernym wypadaniem włosów, warto skonsultować się z trychologiem – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

W większości przypadków przyczyny problemów z włosami wynikają z wewnętrznej kondycji naszego organizmu, z zachodzących w nim nieprawidłowości, stanów zapalnych, schorzeń czy toczących się w nim chorób. Jeśli udamy się do trychologa, który wykona m.in. badanie trichoskopowe oceniające stan skóry głowy i włosów jest wielce prawdopodobne, że zaleci nam również konsultacje z lekarzem. Lekarz danej specjalizacji może przyjrzeć naszemu problemowi na przykład od strony endokrynologicznej, dermatologicznej czy ginekologicznej.

W przypadku kobiet, duży wpływ na włosy mają coraz powszechniej występujące zaburzenia hormonalne. Problemy z równowagą hormonalną odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną wielu uciążliwych objawów i dolegliwości, jak np. wahania wagi i nastroju, zmiany skórne czy rozregulowanie cyklu menstruacyjnego. Skutkiem zaburzeń hormonalnych może być również pogarszająca się kondycja włosów. Leczenie zaburzeń hormonalnych powinno być realizowane pod opieką endokrynologa. Jeśli jednak efektem tych zaburzeń jest również nadmierne wypadanie włosów, warto skorzystać z konsultacji u doświadczonego trychologa.

Jak zbadać kondycję skóry głowy i włosów?

Analizę stanu skóry głowy i włosów można wykonać na podstawie badania trichoskopowego. Trichoskopię można zrealizować podczas wizyty u trychologa. Specjalista wykona to nieinwazyjne badanie diagnostyczne przy użyciu cyfrowej kamery, połączonej z monitorem komputera. Wykorzystując mikrokamerę o różnym stopniu powiększenia (x60, x150, x700) oraz z czterema rodzajami światła, trycholog dokładnie obserwuje stan skóry głowy, włosa, naczynek, zwraca także uwagę na cechy okołomieszkowe oraz międzymieszkowe. Trichoskopia pokaże nie tylko kondycję naszej skóry głowy, ale także gęstość włosów, ich grubość, jak również jakość cebulki włosa oraz wiele innych aspektów dotyczących problemów skóry głowy i łodyg włosów. Można zobaczyć podczas badania na przykład stopień zniszczenia łodygi włosa przez chemiczne i termiczne zabiegi. Dzięki trichoskopii wykonanej przez doświadczonego specjalistę dowiemy się w jakim stanie są nasze włosy, stan cebulki włosa czy borykamy się łamliwością włosów czy z danym typem łysienia lub różnymi dolegliwościami skóry głowy.

W obrazach trichoskopowych pojawiają się charakterystyczne zmiany, które mogą sugerować wystąpienie zaburzeń ogólnoustrojowych. Należy jednak traktować te informacje jako sugestie i koniecznie potwierdzić je dalsza diagnostyką lub konsultacją lekarską. Trychologia, wykorzystując narzędzie diagnostyczne jakim jest trichoskopia, jest dziedziną skupiającą się na pielęgnacji skóry głowy. Trzeba jednak pamiętać, że bagatelizowane schorzenia skóry głowy mogą mieć poważne konsekwencje dla kondycji skalpu i zdrowia włosów – tłumaczy trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Dzięki trichoskopii specjalista może kompleksowo ocenić kondycję i wygląd skóry głowy, ujść mieszków włosowych i łodyg włosów. Po przeprowadzeniu dokładnego badania trichoskopowego uzupełnionego o wywiad z pacjentem, trycholog może zarekomendować odpowiednią terapię, indywidualnie dobraną do problemu, z którym się do niego zgłaszamy. W razie potrzeby trycholog będzie także współpracował z lekarzami różnych specjalizacji, aby wdrożyć jak najskuteczniejszą terapię trychologiczną.

Co druga ankietowana przez Instytut Trychologii Polka przyznała, że problemy z włosami przekładają się na jej gorsze samopoczucie. Dlatego warto badać stan skóry głowy i włosów, aby lepiej zadbać o ich wygląd i zdrowie. Pogarszająca się kondycja włosów, a szczególnie ich wypadanie, wiąże się z dużym dyskomfortem i może się okazać nawet źródłem problemów nie tylko estetycznych, ale także psychologicznych.

Włosy to nasze lustro zdrowia, dlatego nie ignorujmy sygnałów, które nam wysyłają i w razie potrzeby wybierzmy się na konsultację do doświadczonego trychologa.

Leave A Reply

Your email address will not be published.