Co robić kiedy włosy puszą się i stają dęba?

0
Elektryzujące i puszące się włosy to estetyczny problem wielu kobiet, zwłaszcza w okresie zimowym. Niskie temperatury i wilgotność na zewnątrz, skóra głowy przegrzewająca się pod czapką, a w domu gorące i suche powietrze. To wszystko odbija się na wyglądzie fryzury. Jak radzić sobie z niesfornymi włosami, podatnymi na puszenie i elektryzowanie?

Włosy najczęściej elektryzują się, gdy są pocierane o syntetyczny materiał, na przykład podczas noszenia czapki, szczotkowania, zdejmowania i wkładania ubrań przez głowę. Elektryzowanie się włosów to wynik zmiany ładunku. Jeśli włosy są naładowane dodatnio to odpychają się od siebie (co skutkuje efektem aureoli dokoła głowy) oraz kolei lgną do materiałów naładowanych ujemnie.

Nie należy rezygnować z czapki w okresie zimowym, gdyż brak nakrycia głowy powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych w skórze. W efekcie zostaje ograniczony przekaz substancji odżywczych z naszego krwioobiegu do mieszków włosowych. Wówczas mieszki włosowe nie są dostatecznie zaopatrzone w odpowiednie składniki do prawidłowego funkcjonowania, co może skutkować mniejszym dotlenieniem i szybszym przechodzeniem włosów w fazę telogenu, czyli wypadania.

Przeciwdziałaniu w elektryzowaniu się włosów służą specjale preparaty i maski antystatyczne, które możemy stosować w okresie jesienno-zimowym, gdy elektryzowanie się włosów jest największe. Ważne jest też przyjrzenie się samej kondycji włosów, gdyż zniszczone i suche są bardziej podatne na elektryzowanie się. Prawidłowa pielęgnacja, m.in. nawilżenie włosów powoduje zmniejszenie uciążliwego i nieestetycznego problemu elektryzowanie się włosów, gdyż włos odżywiony i delikatnie obciążony jest mniej podatny na ten proces; podpowiada Anna Mackojć, trycholog.

Oprócz warunków atmosferycznych na elektryzowanie się włosów może mieć wpływ korzystanie z przyborów do czesania. Ważne jest znalezienie szczotki lub grzebienia odpowiedniego do naszych włosów, np. z naturalnym włosiem. Warto też stosować szampony oczyszczające, które usuwają z włosów nadmiar silikonu.

Włosy często puszą się po myciu i pod wpływem wilgoci, bywają szorstkie i wywijają się w każdą stronę, uniemożliwiając skuteczne ułożenie fryzury. Puszenie się włosów może też wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji oraz nadużywania zabiegów fryzjerskich (mp. ondulacja, farbowanie, rozjaśnianie, nadmierne stosowanie stylizacji z wykorzystaniem gorącego powietrza suszarki czy nadużywania prostownicy). Wysoka temperatura i środki chemiczne osłabiają włosy, niszcząc ich naturalną otoczkę tłuszczową, której zadaniem jest utrzymywanie wilgoci wewnątrz włosa. Kiedy otoczka włosa ulega degradacji, włosy stają się matowe, suche i podatne na puszenie. Łuski włosa rozchylają się i kruszą.

Istotnym aspektem w zadbaniu o kondycję włosów, który również pośrednio może zapobiegać puszeniu się, jest dostarczanie im ferrytyny, odpowiadającej m.in. za jakość włosa oraz witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12, wpływającej na sprężystość, elastyczność i grubość włosa.

Ferrytyna, potocznie nazywana “magazynem żelaza” odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa, gdyż wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa, a także wpływa na kondycję łodygi. W przypadku, gdy w naszym organizmie poziom ferrytyny jest zbyt niski, cykl życia włosa ulega skróceniu, a jego zdolność do rośnięcia zostaje osłabiona. Włos staje się słabszy i łamliwy. Dlatego kluczem do zdrowych włosów, jest m.in. uzupełnienie niedoborów ferrytyny do odpowiedniego poziomu; wyjaśnia trycholog, Anna Mackojć.

Aby poradzić sobie z puszeniem się włosów, oprócz odpowiedniej diety i suplementacji, wpływającej na ich kondycję, powinniśmy odbudować je za pomocą preparatów lub zabiegów regenerujących.

Z myślą o puszących się włosach, można zastosować zabiegi odbudowujące włosy, które zadziałają w miejscu ubytku struktury naszego włosa. Można do tego wykorzystać puder z japońskiej, czarnej perły, puder diamentowy oraz ekstrakt z zielonego kawioru, czyli składniki bogate w substancje odżywcze i głęboko regenerujące. Kluczowe jest nadanie puszącym się włosom sprężystości i hydratacji, przez ich mocne odbudowanie i domknięcie łuski włosa.

Niesforne włosy podatne na elektryzowanie i puszenie się można ujarzmić, ale zanim sięgniemy po środki do regeneracji i stylizacji, najpierw zadbajmy o kondycję włosów, przyglądając się naszej diecie i sposobie ich pielęgnacji oraz ogólnej kondycji organizmu. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.