Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia

0

Dla 41% Polaków grudniowe święta to wyczekiwany czas, podczas którego chcemy poczuć się wyjątkowo. Według 27% respondentów jest to okres, kiedy ulegamy gorączce świątecznych zakupów. Co trzeciemu z nas komercjalizacja świąt psuje ich atmosferę. Jak wynika z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń – wspólny posiłek przy wigilijnym stole, ubieranie choinki oraz obdarowywanie bliskich upominkami to wciąż najważniejsze zwyczaje świąteczne.

Spośród 1683 badanych “Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków”, aż 65% przyznaje, że święta to stres, gdyż zamiast wypoczywać, całą energię tracimy na przygotowania i gonitwę za prezentami.

Odpowiedzi respondentów:                                                                                                                                Atmosferę najbardziej psuje ich materialny wymiar – 31% odpowiedzi,

ciągły pośpiech i brak czasu na ich celebrowanie – 27% wskazań,

niezadowolenie bliskich z podarowanych im upominków – 25% odpowiedzi,

złe relacje w rodzinie – 17% odpowiedzi.

Większość zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków uważa, że święta Bożego Narodzenia zmieniły swój charakter – dlaczego?

Otóż 29% respondentów twierdzi, że nawet niewierzący ubierają choinkę, według 24% żyjemy w specyficznych czasach, gdy święta tracą swój religijny charakter. Dla 19% badanych wynika to głównie ze skupienia się na materialnych aspektach, a 5% skarży się, że dziś nawet w marketach gra się kolędy. 

Jednak 24% respondentów uważa, że święta te nie zmieniły swojego charakteru i wciąż są obchodzone tradycyjnie. To również okres, kiedy co trzeci Polak znajduje czas, aby wyjść na spacer. Jak wskazują odpowiedzi – 29% nadrabia zaległości oglądając filmy lub czytając, 21% spotyka się z przyjaciółmi i znajomymi. Dla 11% Polaków natomiast, jest to okres, kiedy poza spotkaniami w rodzinnym gronie, nadrabia się zaległości z pracy. 

akjahaJednym z kluczowych elementów świąt jest obdarowywanie się upominkami. Tradycja zakupu prezentów przejęła świąteczne finanse, wpisując się w społeczne obyczaje. Aż 67% spośród 1683 respondentów największy budżet świąteczny przeznacza na prezenty dla bliskich 21% na jedzenie, 12% na nastrojowy wystrój domu.

Jak wynika z badania “Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków”, ponad 70% z nas podarowuje swoim bliskim upominki.  Dla 47% jest to miły gest okazania uczuć, a dla 37% część świątecznej tradycji. Zmieniają się jednak preferencje dotyczące prezentów, zarówno wśród obdarowujących, jak i obdarowanych. Większość zapytanych Polaków uważa, że z roku na rok kupujemy coraz mniej tradycyjnych upominków.

Dlaczego tak się dzieje? Według 26% zastępujemy standardowe prezenty bonami i voucherami. Dla 19% tradycyjne upominki są nudne i przewidywalne, 17% chce podarować bliskim prezent w formie przeżycia, na przykład lekcje tańca, masaż czy nawet skok ze spadochronem.

Na zakup prezentu dla bliskiej osoby 27% respondentów przeznacza do 100 zł, 35% od 100 do 200 zł, a 19% do 300 zł. Dla 12% z nas akceptowalnym wydatkiem jest kwota powyżej 300 zł.

Badanie wskazuje również, że co trzeci Polak w tym roku sfinansuje grudniowe święta z oszczędności, 45% z bieżących dochodów. Niestety 22% z nas musi się zadłużyć na świąteczne wydatki – 10% korzystając z karty kredytowej, aż 7% weźmie pożyczkę lub skorzysta z kredytu gotówkowego, a 5% ma w planach poprosić o pomoc finansową rodzinę i przyjaciół. Jak deklaruje 67% Polaków największy budżet pochłoną prezenty dla rodziny i bliskich.

* Badanie Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków” w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezent marzeń w dniach 15-29 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1683 respondentów.

Leave A Reply

Your email address will not be published.