Piękne włosy spod czapki. Jak dbać o ich kondycję zimą?

0

Jak dbać o włosy w zimowe dni? To pytanie powraca co roku, kiedy wyjmujemy czapki z szaf. Niskie temperatury panujące na zewnątrz, silny wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach powodowane przez pracę grzejników to wyjątkowo niekorzystne warunki. Jeżeli chcesz, by twoje włosy były piękne i zdrowe zastosuj się do rad Anny Kuznetsovej, specjalisty trychologa z kliniki Dr Beata Dethloff.

 1.Czy pielęgnacja zimą powinna się różnić od tej w cieplejszych porach roku?

Cały rok powinniśmy dbać o włosy i skórę gowy, zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Zimą często brakuje nam witamin dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na właściwe odżywianie się, odpowiednią suplementację. Druga bardzo istotna kwestia – włosy nie lubią zmian temperatury, niska temperatura stanowi szok dla naszych włosów, powodując ich osłabienie. Mróz na dworze i ciepłe powietrze w pomieszczeniu zdecydowanie im nie służą.  Dlatego, bardzo ważne zimą jest noszenie czapki.

pexels-photo2.Co się dzieje ze skórą głowy pod czapką?

Skóra głowy zachowuje pod czapką odpowiednią temperaturę. Jest to bardzo istotne, gdyż zimne powietrze szkodzi cebulkom włosów i może spowodować, że będą one wypadać.

3.Jak zminimalizować przetłuszczanie się włosów?

Przetłuszczanie skóry głowy to naturalny efekt pracy gruczołów łojowych wytwarzających skórny łój. Sposoby na przetłuszczanie skóry głowy nie mają za zadanie zatrzymać naturalnego procesu, bo jest on w naszym ciele nie bez powodu. Łój zapobiega wysychaniu skóry głowy i włosów i nadaje im połysk, dlatego nie chcemy się go całkowicie pozbyć, a jedynie zredukować. Jest to warstwa wodnolipidowa ochronna dla skóry, która zawiera odpowiednie pH. Jeżeli nie będziemy dbać o skórę głowy, możliwy jest rozwój bakterii, co może doprowadzić do swędzenie głowy i pojawienie się łupieżu.

Najważniejsze zadanie, które przed nami stoi to dokładne oczyszczanie powierzchni skalpu z nagromadzonego łoju, co oznacza potrzebę częstego mycia włosów, nawet codziennie.

Należy wybierać te szampony, które mają większe właściwości myjące. Raz w tygodniu oczyszczać skórę głowy z nagromadzonego tłuszczu, idealnie sprawdzają się peelingi enzymatyczne. Jednak przed wyborem konkretnego peelingu najlepiej skonsultować to ze specjalistą.

4.Jak uniknąć elektryzowanie się włosów?

Co sprzyja elektryzowaniu? Brak odpowiedniego nawilżenia. Zimą w naszych pomieszczeniach mamy niski poziom wilgoci, dlatego też trzeba dbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeżeli nie możemy o to zadbać, należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne, które nawilżą włosy oraz skórę głowy (maski, spraye, balsamy z proteinami).

5.Jak wzmocnić włosy, aby nie były matowe i łamliwe?

Należy przede wszystkim działać od wewnątrz poprzez prawidłowe odżywianie, czyli zbilansowaną dietę oraz wspomagać się suplementami bogatymi w witaminy i związki budulcowe włosów. Należy pić wodę, dostarczać organizmowi kwasów omega-3, witaminę D3. Suchość i łamliwość włosów może być objawem choroby tarczycy,  zaburzeń metabolicznych. Należy regularnie dbać o siebie, robić systematyczne badania, dbać o swoje zdrowie, aby zachować piękne włosy.

***

Anna Kuznetsova - 05Anna Kuznetsova jest trychologiem, certyfikowanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Trychologów w Australii. Ukończyła szkołę przygotowującą trychologów w Moskwie. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu łysienia oraz wypadania włosów. Na co dzień przyjmuje w klinice ?Dr Beata Dethloff? przy ulicy Nowogrodzkiej 21 w Warszawie.

Jej praca jest jednocześnie jej pasją. Od wielu lat pogłębia swoją wiedzę, poprzez uczestnictwo w międzynarodowych kongresach i szkoleniach z zakresu dermatologii i trychologji. Stara się na bieżąco obserwować światowe trendy i osiągnięcia nauki, dzięki czemu orientuje się w najnowszych metodach leczenia skóry głowy oraz wypadania włosów, przy pomocy których jest realna szansa zahamować ten proces oraz spowodować wzrost włosów i przywrócić skórze głowy zdrowie.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.