Uroda na talerzu – catering dietetyczny

0

Zawsze, będąc na diecie, wydaje mi się, że jem mało i nic nie chudnę. Dlatego po miesiącu i przeważnie, po jednym zgubionym kilogramie, tracę motywację na wprowadzanie ograniczeń w moim jadłospisie… i niestety tyję. By znów przejść na dietę i tak chociaż raz w roku. Kilka lat temu miałam okazję testować skuteczność diety dowożonej do domu i doszłam wtedy do wniosku, że nic tak nie poprawia kondycji skóry jak odpowiednia dieta. Po trzech tygodniach odpowiednio zbilansowanych 5 posiłkach, miała 4 kg mniej, cerę bez wyprysków i dużo energii.

Każda odchudzająca się osoba ma problem z doborem odpowiedniej ilość i jakość pożywienia. Z pomocą przychodzą firmy, które dostarczają catering do domu lub firmy. Wystarczy wybrać jedną z kilku opcji 1000/1200/1500 Kcal i trzymać harmonogramu spożywania posiłków i efekt jest widoczny po dwóch tygodniach.

 

Kilka lat temu takie usługi oferowało zaledwie kilka firm, dzisiaj w każdym dużym mieście jest co najmniej kilkanaście tego typu działalności. Wszystkie proponują spożywanie 5 posiłków dzienne i pić wodę, bez ograniczeń. Różnią się natomiast częstotliwością dowożenia jedzenie, sposobem zapakowania produktów, menu i oczywiście ceną za dzień cateringu.

Dieta dobrana?

Profesjonalna firma cateringowa oferuje poradę dietetyka, który dobiera optymalną dietę do wagi, wieku i aktywności fizycznej. Kobieta, która ma chce zrzucić 2-3 kg, ale nie ćwiczy spokojnie wytrzyma na diecie 1000 Kcal. jeśli ma nadwagę powinna zaczynać od posiłków o większej kaloryczności, by stopniowo przyzwyczajać organizm do zmian.

Z kilku firm, tylko jedna, FitDiet, zaoferowała mi rozmowę z dietetykiem, który zaproponował odpowiednią kaloryczność diety i miałam możliwość zmiany w menu. W firmie Honitex Pani przeprowadziła ze mną wywiad, który polegał na poznaniu preferencji żywieniowych, np. wymiany płatków mlecznych na jogurt. W DietBox wystarczyło podać adres i godzinę dostawy i już? Nikogo nie interesowały moje potrzeby, a szkoda.

Każdy z nas ma inne preferencje żywieniowe i składniki, bez który nie może żyć w moim przypadku są to słodycze. Tylko dwie z pośród 4 firm cateringowych (FitDiet i Honitex) zapewniły mi codziennie, coś słodkiego, jako przekąskę, np. herbatniki, galaretkę, a nawet naleśnika z owocami? Mniam J Dzięki takim potrawom łatwiej jest przetrwać trudny czas, bycia na diecie!

5 posiłków bez podjadania

Catering dietetyczny opiera się na prostych zasadach 5 posiłków złożonych z 3 dań (śniadania, obiad i kolacja) oraz dwóch przekąsek. Można pić kawę, herbatę najlepiej zieloną i wodę bez ograniczeń. Wszystko po to, by nie odczuwać głodu. Każda firma daje nstrukcję, o której godzinie zjeść poszczególne danie, czy ma być podane na ciepło czy na zimno. Wszystko po to, by klient otrzymał urozmaiconą dietę. Dieta FitDiet była tak przygotowana, że codziennie otrzymywałam sporą porcję świeżych warzyw, zapakowanych w plastikowe pojemniki. Wystarczyło je otworzyć i zjeść ich zawartość. Jedna z pośród 4 testowanych przeze mnie firm, FitDiet – oferowała dobrze doprawione potrawy, w pozostałych  dania były bez smaku. Ale to oczywiście subiektywne odczucie.

Będąc na diecie 1000 Kcal miewałam chwilę załamania. W ciągu dnia w pracy nie było problemu, ale w domu. Gdy ostatni posiłek zjadałam ok. 18, ok. 21 odczuwałam głód. Najgorszy był drugi i trzeci dzień, ale z każdym kolejnym było coraz lepiej. Żołądek przyzwyczaił się do niewielkich porcji. Mniej więcej po tygodniu miałam dużo lepszą cerę i energię, dlatego zapisałam się na fitness.

Efekty

Po pierwszym tygodniu zgubiłam kilogram, ale niestety przyszła Wielkanoc i… Po  świętach nadrobiłam go z nawiązką. Po świętach rozpoczęłam 2-tygodniową dietę z firmą FitDiet, po jej zakończeniu miałam ok. 1,5 kg mniej. Myślę, że lepsze efekty byłyby, gdybym stosowała pełną,  7-dniową wersję cateringu. Niestety mieszkam poza Warszawą i mogłam liczyć na dostawy tylko w tygodniu bez weekendów. Niestety w sobotę i w niedziele, na pewno zjadałam ponad 1000 Kcal.

Zalety i wady

Zdecydowaną zaletą cateringu dietetycznego jest dostarczanie smacznych posiłków do domu, bez konieczności gotowania i obliczania kalorii. Stosowanie się do jadłospisu  gwarantuje utratę wagi  co najmniej 0,5 kg na tydzień. Jedzenie jest smaczne, a przede wszystkim bardzo różnorodne menu nie powtarza się przez 3-4 tygodnie. Kolejną zaletą jest możliwość wyeliminowania potraw, których się nie lubi. Ale nie we wszystkich firmach? Profesjonalne firmy dowiadują się od klientów, jakie potrawy lubią, a jakich nie tolerują. Te,  nastawione na zysk, skupiają się na tym, by sprzedać jak największą ilość posiłków. Kolejną zaletą jest brak konieczności robienia zakupów i gotowania, a właściwie narażania się w sklepie na pokusy tj. słodycze czy chipsy. Nie kupujemy niezdrowego jedzenia i tym samym oszczędzamy. Chociaż wykupienie cateringu dietetycznego to  też spory wydatek. Ceny za dzień kształtują się od 30 zł  wzwyż, zaś średnio ok. 45 zł. Większość firm oferuje co najmniej tygodniową opcję dostaw, a przy dłużej współpracy zniżki.

 

Polecam catering dietetycznym wszystkim, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów chcą jeść zdrowo, a nie lubią sami gotować. Myślę, że świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert kilku firm, by przekonać się, czy menu nam odpowiada oraz jaką jakość usług oferuje dana firma. To bardzo ważne, ponieważ do osiągniecia wymarzonej wagi nie wystarczy czasem dwa-trzy tygodnie bycia na diecie, ale znacznie dłużej. Jeśli posiłki są smaczne, to bycie na diecie, jest przyjemnością.

 

Magdalena Cieślak

Dziękuję firmie FitDiet (www.fitdiet.pl) za możliwość przetestowania 2-tygodniowego cateringu.

Korzystałam również z cateringu dietetycznego: Honitex, Easydiet oraz Dietbox.

Leave A Reply

Your email address will not be published.