W świecie urody, mody i showbiznesu...

Kompendium wiedzy o kwasie hialuronowym

0 12

Kwas hialuronowy jest substancją znajdującą się w każdym żywym organizmie. Jest wielocukrem, występującym naturalnie w każdym narządzie ciała człowieka. Najwyższe jego stężenie występuje w tkance łącznej, głównie w skórze, w ścięgnach i w gałce ocznej. W skórze jest syntetyzowany przez fibroblasty i keratynocyty, jest podstawowym składnikiem macierzy międzykomórkowej, występuje w skórze właściwej. Utrzymuje jej odpowiednią wilgotność i elastyczność, ponieważ ma on zdolność wiązania wody jak gąbka. Bierze on również udział w procesie gojenia oraz stanach zapalnych. Z czasem jego ilość maleje, skóra traci właściwości chłonięcia wody, staję się sucha, mniej jędrna, wiotczeje, powstają zmarszczki.
W ostatnich latach kwas hialuronowy jest jedną z podstawowych substancji wykorzystywanych w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jest on składnikiem wielu kremów, jest dostępny w postaci kapsułek oraz w postaci żelu do injekcji. Zastrzyki z kwasu hialuronowego wykorzystuje się w zabiegach mezoterapii, wypełnień, wolumetrii oraz modelowania ciała.

Istnieje wiele preparatów do iniekcji zawierających kwas hialuronowy, które różnią się m.in. stężeniem kwasu hialuronowego, ilością połączeń między jego cząsteczkami oraz substancją łączącą te cząsteczki. Stężenie kwasu hialuronowego decyduje o tym, czy dany preparat zastosujemy do wypełnienia płytkich, średnio głębokich czy głębokich zmarszczek, do mezoterapii, do wolumetrii czy do modelowania ciała. Im większa koncentracja kwasu hialuronowego tym wolniej ulega on degradacji. Połączenia między cząsteczkami powodują powstanie struktury siateczkowej, w wyniku czego tworzą się większe molekuły, mniej odporne na rozkład. Ta sieć wiązań chemicznych typu „mostowego” między cząsteczkami kwasu hialuronowego tworzy tzw. Stabilizowany kwas hialuronowy. Nie stabilizowany kwas hialuronowy utrzymuje sie w skórze tylko kilka dni.
Wciąż opracowywane są nowe technologie produkcyjne, aby preparaty te były jak najlepsze, najbardziej bezpieczne i trwałe.

MEZOTERAPIA
Metoda ta polega na wstrzykiwaniu do skóry substancji rewitalizujących i regenerujących. Jedną z takich substancji jest kwas hialuronowy, który może być wstrzykiwany jako pojedyncza substancja lub z dodatkiem innych aktywnych składników. Zabiegi mezoterapii polegają na wykonaniu wielu injekcji (kilkadzięsiąt- kilkaset injekcji) w skórę i podaniu w każde miejsce odpowiedniej ilości preparatu. Wykonuje się w cyklu, początkowo co kilka tygodni, następnie w celu podtrzymania efektu co kilka miesięcy. Zwykle po zabiegu pojawiają się widoczne i wyczuwalne grudki wstrzykniętego preparatu oraz obrzęk, zaczerwienienie i siniaczki. Wymienione objawy są normalną reakcją i ustępują samoistnie po kilku dniach.

WYPEŁNIENIA ZMARSZCZEK
Wypełniacze- filllers stosuje się do likwidowania zmarszczek utrwalonych, tzn. takich, które są obecne stale na twarzy. Do takich zmarszczek należą m.in. fałdy nosowo- wargowe, pionowe zmarszczki między brwiami tzw. lwie zmarszczki czy zmarszczki poniżej kątów ust tzn. zmarszczki marionetki. Wypełniacze służą również do uwydatniania i powiększania ust.
Dostępne są różne wypełniacze. Początkowo do wypełnień używano przede wszystkim kolagen czyli białko pochodzenia bydlęcego. Przed zabiegiem należało wykonać dwa testy w odstępach tygodniowych, gdyż zdarzały się uczulenia. Obecnie uważa się że najbardziej bezpiecznymi preparatami są te zawierające kwas hialuronowy. Ponieważ twarz jest wrażliwą okolicą zwykle na godzinę przed zabiegiem stosuję się krem znieczulający. Zabieg trwa 15-20 minut. Efekt wypełnienia widać od razu, trwałość efektu zależy od użytego preparatu z kwasem hialuronowym oraz od indywidualnych cech danego pacjenta. Zwykle u większości pacjentów efekt wypełnienia zmarszczek utrzymuje się kilka miesięcy, w przypadku ust około 6 miesięcy. Po zabiegu mogą pojawić się obrzęk, zaczerwienienie i siniaczki. Wymienione objawy są naturalną reakcją i ustępują po kilku dniach. Zabieg w obrębie ust może powodować wysiew opryszczki- zimna.
WOLUMETRIA
Wolumetria polega na poprawie konturów twarzy, przywróceniu utraconej objętości. Wraz z wiekiem tracimy naturalną objętość niektórych miejsc na skutek zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Dotyczy to głównie okolic kości policzkowych oraz policzków. Do tego celu służą specjalnie przygotowane preparatu kwasu hialuronowego, które podaje się głęboko doskórnie lub podskórnie. Efekty zabiegów utrzymują się około roku. Objawy niepożądane, które mogą się pojawić są takie same jak przy wypełnieniu czy mezoterapii.
MODELOWANIE CIAŁA
W ostatnich latach kwas hialuronowy wstrzykuje się w dużych objętościach w celu powiększania piersi, powiększania i modelowania pośladków, łydek lub innych okolic ciała. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym trwają one około 30 minut. Po zabiegu można wrócić od razu do domu, ale zwykle miejsca po zabiegu są obolałe i obrzęknięte. Objawy te mijają po około 2 tygodniach. W tym czasie należy unikać wysiłków fizycznych.
Właściwie nie ma większych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego. Zabiegów takich nie wykonuje się u kobiet w ciąży i mam karmiących, u osób z tendencją do tworzenia dużych, przerosłych blizn oraz u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne.
Zabiegi- zastrzyki z użyciem kwasu hialuronowego są bardzo bezpieczne, ale należy poinformować każdego pacjenta o powikłaniu, które może pojawić się wyjątkowo i mają postać tzw. reakcji typu ciała obcego. Mogą pojawić się nawet kilka lat po wstrzyknięciu preparatu. Polegają one na powstaniu stwardnienia i obrzęku w miejscu injekcji. Skłonność do powstania tego powikłania posiadają głównie osoby z chorobami autoimmunologicznymi.
Właściwe poinformowanie pacjenta o zasadach zabiegu, spodziewanych efektach i możliwych objawach niepożądanych gwarantuje jego zadowolenie i zadowolenie lekarza.

Dorota Prandecka
Dermatolog
www.lasermed.pl

Leave A Reply

Your email address will not be published.