W świecie urody, mody i showbiznesu...

Las pod parasolem

0 0
Ochrona i odbudowa lasów mogą wesprzeć nas w rozwiązywaniu globalnego kryzysu klimatycznego. Lasy pomagają w utrzymaniu różnorodności biologicznej i wyrównywaniu zakłóceń pogodowych, oczyszczają atmosferę oraz chronią nasze zasoby wodne. I wreszcie – działają kojąco na rozedrgane i niespokojne umysły. Zacznijmy od długiego spaceru wśród drzew, w trakcie którego przemyślimy, co dobrego możemy zrobić dla naszych lasów.

Według danych aż około 80% różnorodności biologicznej na świecie jest związana właśnie z obszarami leśnymi. Z drugiej strony każdego roku znika prawie 10 milionów hektarów lasów – a to z kolei powoduje nawet 20% zwiększenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Co realnie można zrobić, aby wspierać lasy?

  • Jedną z głównych przyczyn wylesiania jest komercyjna wycinka drzew. Zwróć uwagę na to, jak korzystasz z papierowych rzeczy, ogranicz je maksymalnie.
  • Chroń lasy przed ogniem – rozsądek i uważność w momentach suszy i szczególnego zagrożenia pożarem przynoszą wymierne rezultaty.
  • Każde nowo posadzone drzewo to sukces. Bierz udział w akcjach propagujących zalesianie gruntów leśnych.
  • Chroń lokalne lasy i dbaj o ich czystość, naciskaj też na lokalne samorządy, aby intensywniej zajmowały się ich kwestią – zarówno długoterminowo, jak i doraźnie. Najbardziej skuteczna ochrona zasobów leśnych to połączenie wysiłków rządu i organizacji pozarządowych, ale zarazem i nas wszystkich.

Szumi dokoła

W 2020 roku marka Dafi rozpoczęła współpracę ze Stowarzyszeniem MOST, tworząc niezwykły projekt Parasol dla Natury. Jego celem jest zbadanie oraz podjęcie prób ochrony cennych przyrodniczo miejsc w województwie świętokrzyskim oraz edukacja dotycząca tego tematu.

Na stronie parasoldlanatury.pl można wysłuchać rozmów przeprowadzonych przez Agnieszkę Woźniak-Starak oraz Filipa Chajzera z Łukaszem Misiuną, ekspertem ds. zarządzania zasobami przyrody
i środowiska, dotyczących projektu badań nad ochroną przyrody Parasol dla Natury. Ciekawostki i cenne rady mogą poszerzyć naszą wiedzę na temat lasów w Polsce i pomóc w bardziej świadomym działaniu na rzecz planety. Akcja przyniosła już rezultaty.

Działania w ramach projektu dały nam szansę wzbogacenia wiedzy o różnorodności biologicznej i wartości przyrodniczej województwa świętokrzyskiego. Odkryliśmy liczne stanowiska gatunków uznanych za rzadko występujące i zagrożone wymarciem. To wielka frajda móc uczestniczyć w pracach, które zmieniają naszą wiedzę o przyrodzie woj. świętokrzyskiego i Polski. Całą tę pracę i uzyskaną wiedzę chcemy wykorzystać w jednym celu: aby uchronić bezcenne obszary starych lasów i mokradeł. W czasach kryzysu klimatycznego nie ma ważniejszej misji niż chronić wodę, lasy, powietrze i dziką przyrodę. Bez tego nie jest możliwe adaptowanie się do radykalnych przemian o skali globalnej – mówi prezes Stowarzyszenia MOST, specjalista i ekspert ds. zarządzania zasobami przyrody, koordynator projektu ,,Parasol dla Natury? Łukasz Misiuna.

Gotowi na długi, leśny spacer z ochronnym parasolem? Zatem czas na wysłuchanie podcastów – sprawdź: [KLIK] oraz [KLIK]. Zapraszamy!

Leave A Reply

Your email address will not be published.