W świecie urody, mody i showbiznesu...

5 złotych zasad pielęgnacji skóry atopowej, których nie znałaś

0 2
Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji i delikatnej opieki. To absolutny must have, ponieważ wrażliwa skóra natychmiast da nam znać, jeśli nie zadbamy o nią we właściwy sposób. Jak o nią zadbać? Poprzez perfekcyjny demakijaż i dobre nawilżenie. Podstawy zna każdy atopik? ale nie każdy wie, jak zmaksymalizować efektywność pielęgnacji. To proste! Poznaj 5 złotych zasad Agnieszki Kowalskiej, Medical Advisor marki SOLVERX.

Po pierwsze, stosuj emolienty

Zacznij od podstaw. Pewnie wiesz, że w atopii skóra jest bardzo przesuszona, a bariera naskórkowa ulega uszkodzeniu. W konsekwencji – skóra narażona jest na kontakt z alergenami, nadkażenia i stany zapalne. Emolienty, czyli preparaty nawilżająco-natłuszczające, stanowią barierę, która chroni skórę przed szkodliwymi bodźcami. Atopowe Zapalenie Skóry to schorzenie związane z okresowymi momentami zaostrzenia, po których mogą nastąpić miesiące remisji. To ważne, byśmy – mimo nawet całkowitego ustąpienia objawów takich jak ból, swędzenie czy ściągnięcie skóry – nie zamieniały emolientów na standardowe produkty, szczególnie te zapachowe. Klucz w tym, by w ten sposób konsekwentnie utrzymywać skórę atopową w stanie wyciszenia.

Po drugie, właściwe oczyszczenie

Co to oznacza? Przede wszystkim, bez użycia mydeł. Czy wiesz, że skóra sucha ma tendencję do podywyższenia PH? podczas, gdy mydła jeszcze dodatkowo je podwyższają? W ten sposób, korzystając z płynów do kąpieli i żeli pod prysznic, uszkadzasz mikrobion (pożyteczne bakterie nie będą mogły bytować w zbyt wysokim PH) i pozbawiasz skórę naturalnej ochrony, której bardzo potrzebuje. Czyli – wybieraj delikatne preparaty do mycia skóry atopowej.

Właściwe oczyszczenie oznacza także dla atopika ekstremalną delikatność, a zatem – nigdy nie trzyj skóry wacikami, gąbkami ani, tym bardziej, ręcznikiem. Zamiast tego delikatnymi ruchami dotykaj skórę, stopniowo ją osuszając po myciu. To wystarczy, by Twoje ciało odwdzięczyło Ci się brakiem otarć i podrażnień.

Po trzecie, kąpiel powinna być krótka

Skóra atopowa lubi krótkie kąpiele – najlepiej pod prysznicem. Nie służą jej wielominutowe (lub – tym bardziej wielogodzinne!) posiadówki w wannie. Woda rozpulchnia skórę, która tracąc barierę hydrolipidową, staję się jeszcze bardziej podatna na nadkażenia i podrażnienia. A zatem? pokochaj prysznic!

Zasada 3 minut!

O tym na pewno nie słyszałaś, a powinnaś. Czy wiesz, że krem lub balsam (pamiętaj, z grupy emolientów), powinnaś nałożyć na skórę w ciagu 3 minut od wyjścia spod prysznica? Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz utracie wody ze skóry. A o to przecież chodzi, prawda?

Po piąte, zapewnij sobie komfort

Każdy atopik wie, że najchętniej nakładamy na skórę emolienty przed snem. Dlaczego? Ponieważ mogą pozostawiać na skórze tłusty film, który może sprawiać nam poczucie dyskomfortu, kiedy np. w porannym pośpiechu musimy założyć rajstopy na obficie posmarowane nogi? lub podać nakremowaną rękę podczas ważnego spotkania. Co wtedy robimy? Rezygnujemy z użycia preparatu. Nic bardziej błędnego! Czy wiesz, że według dermatologów skóra atopowa wymaga zużycia 500 ml emolientu tygodniowo? To cała butelka! Jeśli nawet nie zdołasz zużyć aż tyle kosmetyku, możesz zmaksymalizować częstotliwość nawilżania, wybierając preparaty na bazie olejów naturalnych. Takie kosmetyki (jak Atopic Skin Face Cream SOLVERX lub Atopic Skin Balsam do ciała SOLVERX) minimalizują odczucie tłustego filmu na skórze.

Jak mówi ekspert, skóra atopowa wymaga dużej czułości i wpatrzenia się w jej potrzeby oraz reakcje. Kluczowa jest delikatność i nieustanne nawilżanie odpowiednimi preparatami, a także perfekcyjny demakijaż. Ale, co ważne, cera atopowa ma jeszcze jedną cechę – bardzo lubi odwdzięczać się za perfekcyją opiekę – zdrowym wyglądem i brakiem dokuczliwych objawów. A zatem – zrób swojej delikatnej skórze prezent. W 5 krokach!

Leave A Reply

Your email address will not be published.