W świecie urody, mody i showbiznesu...

Inflaming, czyli o starzeniu zapalnym

0 0

Odwodnienie, brak blasku, nierówny koloryt, przedwczesne pojawienie się zmarszczek i drobnych linii – to widoczne oznaki starzenia zapalnego. Winne są temu nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, stres używki oraz zanieczyszczenia. Czy pielęgnacją można zminimalizować szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i cofnąć szkody wyrządzone skórze?

Wraz z upływem czasu skóra traci zdolność do obrony przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi oraz naprawy kumulujących się uszkodzeń. Codzienny stres oksydacyjny wywoływany przez bodźce zewnętrzne i wewnętrzne wywołuje kaskadę reakcji zapalnych, która wyczerpuje zasoby skóry.

Groźny przewlekły stan zapalny

W przeciwieństwie do ostrego stanu zapalnego, który stymuluje wrodzoną odpowiedź immunologiczną organizmu ukierunkowaną na ochronę i naprawę tkanek, przewlekły stan zapalny wyczerpuje zdolności obronne i regeneracyjne skóry, prowadząc do uszkodzeń głównych składników macierzy zewnątrzkomórkowej, czyli kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W rezultacie skóra jest odwodniona, traci blask, ma nierówny koloryt oraz dochodzi do przedwczesnego pojawiania się drobnych linii i zmarszczek.

Starzenie zapalne odpowiada za przyspieszenie całościowych procesów starzenia się skóry.

  • Stres oksydacyjny – czynniki zewnętrzne i wewnętrzne powodują stres oksydacyjny, który umożliwia tworzenie się w komórkach kompleksów zwanych inflamasomami.
  • Stan zapalny – inflamasomy uruchamiają produkcję kaspazy-1, białka, które zapoczątkowuje wytwarzanie cytokin o działaniu prozapalnym,
  • Uszkodzenia komórek – niekontrolowana aktywność cytokin prowadzi do uszkodzeń komórek i tkanek oraz do powstawania widocznych oznak starzenia się skóry.

Wskutek oddziaływania szkodliwych czynników glikozaminoglikany (GAG) nie są w stanie transportować i zatrzymywać wilgoci, proces utleniania lipidów zaburza funkcję bariery ochronnej, dochodzi także do uszkodzeń włókien strukturalnych, takich jak kolagen i elastyna.

Leave A Reply

Your email address will not be published.