W świecie urody, mody i showbiznesu...

Zapach szczęścia

0 0
Czy wiecie, że pamięć węchowa nie zmienia się przez całe życie i nie można nią sterować? Dlatego na poziomie podświadomym decyduje o naszym zachowaniu i emocjach. Pewna kontrola jest tu jednak możliwa – znając swoje ulubione wonie możemy po nie sięgać celowo. Wybierać takie, które pomogą nam poczuć się lepiej, ładniej i pewniej. Jeśli perfumy mogą sprawić, że będziemy szczęśliwsi, chyba szkoda z tego nie korzystać?

Badania pokazują, że zapachy mają wpływ na funkcjonowanie człowieka, w tym na odczuwane przez niego emocje. Stworzono nawet określenie: efekt Prousta, które dotyczy zdolności zapachów do wywoływania autobiograficznych wspomnień. Konkretny zapach wprawia nas w określony nastrój. Między innymi dlatego zapachy wykorzystuje się dziś nawet w medycynie – mogą one pomagać w wyciszaniu chorób somatycznych i dolegliwości psychicznych.

Liczne badania testowe potwierdzają istnienie pozytywnego związku między percepcją, a cechami temperamentu (wrażliwość sensoryczna i reaktywność emocjonalna). Im większa czułość sensoryczna, tym intensywniej odczuwane są zapachy. Potwierdzono też, że kobiety odbierają zapachy jako intensywniejsze niż mężczyźni. To wszystko pokazuje jak ogromne znaczenie może mieć to czym pachniemy, jakich używamy perfum.

Na tym założeniu oparła się marka EISENBERG Paris. Zapach może przywoływać szczęśliwe chwile, wzbudzać wiele pozytywnych uczuć, skojarzeń oraz wyjątkowych wspomnień, które możemy ponownie przeżyć. Posiada zdolność wzbudzania radości, poprawiania humoru i dawania energii. Te niezwykłe właściwości były inspiracją do opracowania kolekcji zapachów Happiness. Pobudzające, odświeżające i ponadczasowe zapachy z Kolekcji Happiness:

  • HAPPY – kwiatowo-pudrowy
  • YOUNG – drzewno-bursztynowy
  • BEAUTIFUL – drzewno-pudrowy

Ceny: 345 zł/30 ml, 459 zł/50 ml, 699 zł/100 ml

Od zapachu do uczucia

Cząsteczki zapachu wnikają poprzez błony śluzowe nosa. Śluz rozpuszcza się na nich, utrwalając je. Pod błoną śluzową znajduje się warstwa zwana nabłonkiem węchowym zawierająca neurony receptorowe odpowiedzialne za przesyłanie informacji do węchomózgowia. Stąd receptory czuciowe wysyłają informacje do struktur układu limbicznego odpowiedzialnego również za przetwarzanie informacji emocjonalnych i gromadzenie wspomnień. Układ limbiczny jest jednym z najstarszych w mózgu i jest odpowiedzialny za wszystkie nasze automatyczne, nie do końca racjonalne działania. Tak właśnie: węch, emocje, wspomnienia – wszystko spotyka się w układzie limbicznym.

Leave A Reply

Your email address will not be published.