Pasty z fluorkiem – jakie najlepiej wybrać?

0

Szczotkowanie zębów pastą z fluorkiem jest powszechnie stosowane jako środek wspomagający ochronę zębów przed próchnicą, spowodowaną spożywaniem pokarmów oraz napojów bogatych w cukier. Cukry z pożywienia są przekształcane w kwasy przez bakterie w płytce nazębnej, co może prowadzić do demineralizacji, tj. stopniowej utraty minerałów od spodu powierzchni zęba. Fluorek może zatrzymać ten proces oraz wesprzeć naturalną odbudowę zębów (remineralizację), nie dopuszczając do rozprzestrzeniania się próchnicy. Aktualne wyniki badań  potwierdzają, że nie każda pasta dostarcza zębom ilość fluorku optymalną dla ich ochrony.

Jeśli zlekceważy się problem demineralizacji, powierzchnia zęba ulega zniszczeniu, tworząc ubytek. Fluorek dostarczany do powierzchni zęba podczas szczotkowania powoduje, że jest ona mniej podatna na rozpuszczanie przez kwasy i jednocześnie bardziej odporna na próchnicę. Poziom fluorku, który może być zastosowany w paście do zębów jest ściśle określony, dlatego ważne jest aby zoptymalizować jego dostarczanie. Nie wszystkie pasty do zębów zawierające fluorek wykazują taki sam potencjał remineralizacji. Na absorpcję fluorku mają wpływ także inne czynniki, tj.: źródło fluorku, dobór materiału ściernego a także pozostałe składniki pasty.

Regularne dostarczanie fluorku jest ważne dla profilaktyki zdrowia jamy ustnej przede wszystkim u dzieci. Próchnica jest najczęstszą chorobą u dzieci. Dzieci chorują na nią 5 razy częściej niż na astmę oraz 7 razy częściej niż na katar sienny. Przyczyną jest zwiększone spożycie słodzonych pokarmów i napojów, w tym tzw. „cukrów ukrytych” znajdujących się w gotowanej skrobi (fermentujące węglowodany).

Naukowcy GSK mają duże doświadczenie w opracowywaniu pasty do zębów, wspomagającej zoptymalizowanie ilości dostarczanego fluorku. Z aktualnych badań GlaxoSmithKline wynika, że stosowanie past do zębów zawierających odpowiednio skomponowany fluorek sodu (NaF), spowodowało znaczne wzmocnienie powierzchni uszkodzonego szkliwa zębów. „Próchnica to problem zdrowia publicznego na całym świecie. W GSK jesteśmy zobowiązani wykorzystywać wieloletnie doświadczenie, czyniąc postępy w zakresie badań naukowych obejmujących działanie fluorku oraz rozwijać metody, które są skuteczne w ochronie zębów przed problemem próchnicy”, komentuje Paul Cootes, wiceprezes Oral Health R&D, GlaxoSmithKline.

Aquafresh? to marka, która zapewnia pełną ochronę jamy ustnej dla całej rodziny oferując bogatą gamę produktów: pasty i szczoteczki do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej – opracowane w celu optymalizacji poziomu dostarczania fluorku oraz uzupełnienia i wzmocnienia szkliwa. Produkty Aquafresh pozwalają dzieciom  i dorosłym cieszyć się zdrowym oraz pięknym uśmiechem każdego dnia.

Więcej informacji na stronie www.aquafresh.pl.

Leave A Reply

Your email address will not be published.