Skąd u Polek bierze się stres?

0

Główne powody stresu Polek to niemiłe sytuacje w życiu codziennym i rodzinnym. Według Pań, sposobem na odreagowanie jest przede wszystkim odnalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywne spędzanie wolnego czasu oraz wsparcie i możliwość polegania na bliskich.

czym_stresuja_sie_polki_9

Wyniki badania „Polacy a stres w życiu i w pracy” przeprowadzonego przez serwis Prezent marzeń, ujawniły, iż co trzecia Polka uważa, że wysoki poziom stresu ma związek ze zbyt szybkim tempem życia i nieumiejętnością odpoczywania. Jak pokazało badanie, aż 49% z przebadanych 678 respondentek stwierdziło, że mężczyźni radzą sobie dużo lepiej ze stresem. W opinii 28% zależy to od indywidualnej odporności i nie jest związane z płcią.

czym_stresuja_sie_polki_8

Jakie są sposoby Polek na stres?

W walce ze stresem 28% Pań pomagają aktywności sportowe, na przykład bieganie, jazda na rowerze, pływanie, uprawianie fitnessu. Na uwagę zasługują również ćwiczenia relaksacyjne takie jak joga i pilates – na to rozwiązanie wskazuje 27% badanych, natomiast na taniec – 24%. Rozrywki niestandardowe, takie jak lot w tunelu aerodynamiczny pomaga około 13% respondentek, natomiast 8% określa sporty ekstremalne, jako efektywny sposób rozładowania napięcia i stresu.

czym_stresuja_sie_polki_7

„W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wieczny pośpiech, nadmiar obowiązków, sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotny jest właściwy relaks oraz naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań. Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje. Aktualnie mamy do wyboru wiele form uprawiania zarówno standardowych, jak i ekstremalnych sportów oraz innych kreatywnych aktywności, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie”. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezent Marzeń.

czym_stresuja_sie_polki_5

Niekorzystne skutki stresu u kobiet

Jak wykazało badanie ? u 28% Polek, które wzięły udział w badaniu prowadzonym przez serwis, stres wywołał zakłócenie snu, 27% badanych wskazało na rozdrażnienie. Dla 17% z grupy 678 respondentek zmęczenie okazało się skutkiem nerwowych sytuacji, z kolei 13% odczuwa napięcie psychosomatyczne jako bóle brzucha lub głowy. Depresja jako efekt odczuwania przedłużającego się stresu stanowi 9% przypadków z badania, natomiast 3% twierdzi, że ma z powodu stresu tiki nerwowe i 2% odczuwa brak zainteresowania seksem.

czym_stresuja_sie_polki_5

Aby zapewnić sobie odpowiednie odreagowanie stresu i tym samym wypocząć, odciąć się ? 36% Pań potrzebuje na to 3 dni. Dla 32% badanych, na regenerację potrzeba około 2 tygodni urlopu. Jednak dla 16% wystarczy tydzień, ponieważ pozwala się wyłączyć, ale również 16% uważa, że weekendy są zbawienne w walce ze stresem.

czym_stresuja_sie_polki_4

W odpowiedzi na pytanie „Jak wpływa na Panią stres?” Aż 48% respondentek wspomina o potrzebie odreagowania poprzez uprawianie sportu, 20% przyznaje, że nerwowe sytuacje prowadzą do popełniania błędów w pracy. Skutek przewlekłego stresu, to dla 26% picie większej ilości kawy i 6% odreagowuje stresujące sytuacje alkoholem.

czym_stresuja_sie_polki_3

„Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu, ale aby go odreagować, musimy znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu. Sport i aktywność fizyczna jest naszym sprzymierzeńcem w walce ze stresem. Z naszych obserwacji wynika, że Polki są coraz więcej czasu przeznaczają na ruch, aktywną rozrywkę, a nawet sporty ekstremalne. Wysiłek pozwala zwalczyć stres, a relaks łagodzi jego skutki. Każdy musi znaleźć własny sposób na regenerację organizmu i psychiki”. – podsumowuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezent Marzeń.

czym_stresuja_sie_polki_beautyshow_2

czym_stresuja_sie_polki_beautyshow_1

W materiale skorzystano z wyników analizy krzyżowej z badania „Polacy a stres w pracy i w życiu”, który został zrealizowany przez serwis Prezent Marzeń na przełomie kwietnia i maja 2019 roku. W badaniu uczestniczyło 678 respondentek z Polski.

Leave A Reply

Your email address will not be published.